در ماه اوت سال 1943 در حالی که خدمت در یک یهودی کار اجباری در گردان بوداپست متولد آهنگساز استفان Anhalt نوشت: یک شعر با عنوان “سراب در Elöpatak.” در این شعر Anhalt تصور شادتر آینده:

“قدم زدن مبارک دوستان با شوخ طبعی فراوان

ملاحظه لبخند از شما دعوت به پیوستن به:

همراه رفیق اگر آن را به شما مناسب.”

او پیش بینی یک محل — کریستال شهرستان — جایی که در آرزوی یک زندگی بهتر انجام شود. این به نظر می رسید یک غیرممکن, خوش بینانه, فانتزی, در اوج جنگ جهانی دوم است.

اما آنهالت در نهایت رسیدن به آن محل. او با مهاجرت به کانادا, لذت یک زندگی حرفه ای طولانی به عنوان یک استاد دانشگاه و صلح در خانه و با خانواده اش در کینگستون, Ont. از وجود او تشکیل یک بدن قابل توجهی از ترکیبات در اواخر عمر.

استفان Anhalt, سمت چپ در دانشگاه مک گیل موسیقی الکترونیک studio حدود سال 1964. (Wilkinston Studios Ltd./رابین الیوت), نویسنده ارائه شده

او شروع به کار خود را به عنوان یک آوانگارد و پیشرو موسیقی الکترونیک آهنگساز, اما بعد از آن تبدیل به یک ترکیب سنتی. کاتالوگ خود را از آثار شامل دو دوجین عمده قطعات برای صدای اتاق گروه و ارکستر و چندین اپرا. کانادا پیانیست گلن گولد ثبت Anhalt ترکیب Fantasia در سال 1967. در سال 2005 Anhalt است چادر از ابراهیم برنده Juno Award برای بهترین ترکیب کلاسیک.

او در سال 1985 نوشت: به دوست خود, آمریکا, آهنگساز جورج Rochberg:

“قابل توجه است که چگونه نزدیک کینگستون می آید که جامعه خیالی که سراب من با امید و قدرت در سال 1943.”

اما برای رسیدن به کینگستون و برای ایجاد خود قابل توجه آثار مفصل, آنهالت در کشور برای اولین بار تا به حال برای زنده ماندن وحشت از هولوکاست.

جوانان در بوداپست

آنهالت در کشور متولد شد در بوداپست در تاریخ 12 آوریل سال 1919 به جذب یک خانواده یهودی بود که بخشی از مجارستان Neolog جامعه بیان اصلاحات یهودیت.

با الهام از نمونه ای از دوست خود László Gyopár بود که یک سال مسن تر Anhalt ثبت نام فرانتس لیست آکادمی موسیقی در سال 1937. او در طول چهار سال مطالعات او در یکی از آخرین کلاس های تدریس توسط آهنگساز معروف و زولتان Kodály.

با وجود رونق در مطالعات خود Anhalt احساس بیگانه از مجارستان جامعه با توجه به به طور فزاینده ای شدید ضد یهودی قوانین وضع شده بین سال های 1938 و در سال 1941. وضعیت یهودیان در مجارستان شد و حتی بیشتر مخاطره آمیز در تابستان سال 1941 زمانی که هیتلر مجبور مجارستان به عضویت در حمله اتحاد جماهیر شوروی.

Anhalt آموخته است که چگونه وضعیت او وخیم شد و در دسامبر 1942 زمانی که متوجه در ایمیل احضار او به گزارش مجارستانی, کار اجباری در خدمات.

سال های جنگ

کار گردان سربازان مجبور بودند برای انجام کار فیزیکی سنگین برای 10 تا 12 ساعت در هر روز شش یا هفت روز هفته است. Anhalt شرکت حدود 250 مردان مستقر در شرق مجارستان. دوست خود را Gyopár بود در همان واحد است اما در درگذشت نامشخص شرایطی شاید به قتل رسیده توسط یک ناظر مجارستانی راهپیمایی اجباری در سال 1944.

دست بر بنای یادبود دیوار که شناسایی مجارستانی قربانیان هولوکاست در یادبود هولوکاست در مرکز قرار دارد در یک کنیسه سابق در بوداپست در ژانویه 2009. (AP Photo/بلا Szandelszky)

در حالی که Anhalt خدمت شد و در این کار اجباری در گردان نسل کشی یهودیان مجارستانی آغاز شد. آلمان نازی حمله مجارستان در 19 مارس 1944.

دو روز بعد آدولف آیشمان وارد بوداپست برای نظارت بر توده تبعید به آشویتس. در سال آخر جنگ حدود 70 درصد از مجارستان 800,000 یهودیان را نابود.

به عنوان جبهه شرقی سقوط, آنهالت در کشور را مجبور کار گردان پیاده به سوی غرب یک گام جلوتر از پیشروی ارتش شوروی. در نوامبر 1944 در حالی که واحد او به سمت اتریش, آنهالت در کشور فرار کرد و فرار کرد و به یک صومعه. این حرکت به احتمال زیاد زندگی او را نجات داد.

با کمک چند نفر از جمله کشیش کاتولیک یانوش Antal و خانواده ویولن سل Jenő د Kerpely, آنهالت در کشور ساخته شده راه خود را بازگشت به بوداپست زندگی می کردند و در خفا برای مدت زمان جنگ.

بوداپست در خرابه

در حال ظهور از پنهان شدن در اوایل سال 1945 Anhalt کشف یک شهر خرابه. او در سراسر یک چشم است که خالی از سکنه او برای بقیه عمر خود را. او توضیح صحنه در یک بافت از خطوط زندگیخود خاطرات منتشر نشده:

“در جاده نیمه مدفون در گل و ذخیره کردن یک مرد از یک سرباز آلمانی. من می خواستم به باور او اس, قاتل پهن به “کلوچه” با عبور تانک. اما من نمی تواند مطمئن باشد. چقدر انتخاب او را در انجام آنچه او انجام داد ؟ من آمد به همراه آن منظره وحشتناک در ذهن من با تصمیم و عواقب که ممکن است تعلق از آن است.”

Anhalt تجارب در طول جنگ را در زندگی خود را در بسیاری جهات. او تمایلی به صحبت خود مجارستانی زبان مادری و یا مرتبط با مجار. او رنج می برد از تکرار کابوس است که در آن او هنوز هم به دام افتاده در یک کار اجباری در اردوگاه. و در دهه های او صحبت نکرد خود را در زمان جنگ تجربه است.

زندگی جدید در کانادا

Anhalt بود و طبعا مشتاق به ترک مجارستان پس از جنگ. سفر او به پاریس در سال 1946 جایی که او مورد مطالعه با معلم به عنوان رهبر ارکستر و آهنگساز نادیا بولانگر. سه سال بعد به لطف یک بورس تحصیلی برای بی وطن روشنفکران حمایت شده توسط بانوی نیکوکار Davis او به کانادا مهاجرت کرده و در ادامه برای لذت بردن از پاداش و موفقیت حرفه ای به عنوان یک استاد موسیقی است.

استفان و Beate Anhalt, 1960. عکس از Emma فرانکنبرگ, Beate Anhalt است. (رابین الیوت), نویسنده ارائه شده

Anhalt تدریس در دانشگاه مک گیل از سال 1949 تا سال 1971. در سال 1952 او ازدواج Beate فرانکنبرگ (1924-2019) که فرار کرده بود با خانواده اش از او بومی آلمان در سال 1939 به حل و فصل در مونترآل; این زوج صاحب دو دختر.

برای آنهالت در کشور کانادا شد واقعی خود را در خانه به جای یک محل تبعید. در سال 2008 او به نام کینگستون “خانه درست, شاید یکی از اولین بار من تا به حال.”

به عنوان او گفت: musicologist و پیانیست پل Helmer “بزرگترین هدیه” او تا کنون دریافت کرده بود او فرود کارت در کانادا:

“من نمی نیاز به هر گونه pats در پشت در علاوه بر این به که …. بقیه که من می تواند به عنوان بخشی از بازدهی که برای فرود کارت.”

Anhalt عصبی شد در مورد زندگی در مونترآل در طول ماه اکتبر بحران از سال 1970 تا 1971 او تصمیم به حرکت به دانشگاه برای تبدیل شدن به رئیس گروه موسیقی.

پس از بازنشستگی در سال 1984 از بازگشت او به ترکیب با تجدید نیرو. در سال 1994 او اختصاص داده شده خود را در ترکیب “آثار (Tikkun),” (هنوز به صورت تجاری ثبت شده) به چهار نفر از همکلاسی های خود را در Liszt آکادمی موسیقی که در جریان هولوکاست: László Gyopár István Székely, Ödön Taubner و Lászlo وینر.

در طول 1990s, آنهالت در زمان مراحل را به افتخار کسانی که تا به حال کمک به او برای زنده ماندن در طول جنگ. در سفر خود به اسرائیل در سال 1992 او یاد گرفته در مورد ید و شم یادبود موسسه و یانوش Antal و د Kerpelys به رسمیت شناخته شده به عنوان “پارسایان در میان ملل” برای تلاش های خود را در صرفه جویی در زندگی خود.

دوم ترکیب از “چهار پرتره از حافظه’ یک ارکستر کار انجام شده در اینجا توسط Ajtony Csaba اختصاص داده شده به Anhalt دوست جورج Rochberg که در سال 2005 درگذشت.

او همچنین تا به حال László Gyopár نام اضافه شده به رجیستری از کسانی که در طول هولوکاست جان سپردند. در سال 1994 از طریق Anhalt تلاش Gyopár یک ساعته ترکیب ‘Missa’ دریافت اکران خود را در بوداپست 50 سال پس از آهنگساز مرگ است. آن را عمیقا معنادار مناسبت برای Anhalt.

زمانی که من آخرین ملاقات آنهالت در کینگستون در اواخر سال 2011 او به پایان رسید ما مراجعه کرد و گفت: “همه چیزهای خوب را مطلوب endpoint.” من احساس او با اشاره نه فقط به دیدار ما, بلکه خود زندگی است. او در گذشت مسالمت آمیز در اوایل سال 2012 در سن 92.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im