‘اعتماد به طور کامل شکسته’: جوکان تنگه صاحبان سنتی محکوم ریو Tinto پس از استعلام می شنود انفجار می توانست اجتناب شود

صاحبان سنتی زمین که در آن دو پناهگاه 46،000 ساله سنگ بومی برای گسترش معدن سنگ آهن نابود شد، نشان داد که آن را احساس می کنند پس از یادگیری در مورد ‘ناکارآمد’ روند که منجر به انفجار.

در یک استعلام پارلمانی در روز جمعه، ریو تنتو فاش کرد که سه گزینه دیگر در گسترش معدن Brockman 4 خود را که می تواند سایت های جوکان تنگه را حفظ کرده است، اما با انفجار به منظور دسترسی به $135 میلیون دلار به ارزش سنگ آهن درجه بالا ادامه.

The site at Juukan Gorge that was reduced to rubble to extend one of Rio Tinto's iron ore mines.

سایت در جوکان گورگه که به سنگ های سنگ های سنگ آهن ریو Tinto گسترش کاهش یافته است. اعتبار: Credit:PKKP شرکت بومی

تصمیم گرفته شد با وجود گزارش های گردش در داخل شرکت، در سطح اجرایی دیده نمی شود، که نشان می دهد پناهگاه های راک برخی از مهم ترین میراث های بومی در کشور بودند.

در بیانیه ای که روز شنبه منتشر شد، بورچله هیز، سخنگوی پوتو کونتی کوراما و پینیکورا آبریج کورکورما، صاحبان سنتی سایت، گفت که ارسالی های ریو تینو تنها باعث عمیق تر شدن حس اشد آن ها شده و باعث شده است که پایه های رابطه شان را زیر سؤال ببَرد.

ما به شدت آسیب دیده و آسیب دیده از هدر رفتن یک سایت است که فوق العاده قابل توجه برای ما و نسل های آینده است، او گفت.

آسیب به سایت های جوکان گورج یک تراژدی نه تنها برای مردم پ.ک.پ بلکه یک تراژدی برای تاریخ ترکیبی همه استرالیایی ها، و در واقع بشریت است.

تسلیم ریو ترینتو به استعلام پارلمانی آسیب های ما را عمیق تر کرده است چرا که ما میزان واقعی روند ناکارآمدی را که منجر به این بی دینی و میراث ما شده است درک می کنیم.

به ویژه، ما از این که به زمینی که به آنها واگذار کرده بودیم، و فراتر از سود مالی کوتاه مدت، از عدم چسبیدن ارزش به زمین پشیمان می شیم.”

آقای هیز گفت شفا به راحتی نمی خواهد و اعتماد آنها به سیستم “به طور کامل شکسته شده بود”.

او گفت که امیدوار است برخی از خوبی می تواند از درد بیرون بیاید و می خواست برای دیدن تعهد از ریو Tinto به انجام همان.

در جریان جلسه عمومی روز جمعه ریو تینو رئیس اجرایی ژان سباستین ژاک گفت که معدنچی “توپ را انداخته” و انفجار نباید اتفاق می افتاد.

من معتقدم که استخراج معادن به خوبی انجام می شود، به طور قابل توجهی به همه استرالیایی ها، از جمله جوامع بومی کمک می کند، او گفت.

آنچه برای من روشن شده این است: ریو تینو و صنعت باید بیشتر به صدای صاحبان سنتی گوش کنند. و منظورم ایناست که واقعا گوش کنید.”

Rio Tinto به درخواست شرکت بومی پرت، دامبارتونگ بومی که در ماه ژوئن در دفتر معدنچیان تظاهرات ی را سازماندهی کرده بود، چراغ های موجود در لوگوی برج پرت خود را در ۹ اوت برای روز جهانی مردم بومی جهان خاموش خواهد کرد.

در حالی که ما درک می کنیم که این یک ژست نمادین است، ما می خواهیم به مردم بومی و غیر بومی اطمینان داده که نگرانی، ناامیدی و غم خود را برای از دست دادن یک میراث فرهنگی مهم، که ما گوش دادن، گفت: “آقای ژاک گفت.

بخش 18 روند تصویب از طریق دولت ایالتی که به ریو Tinto حق قانونی برای انجام انفجار در حال بررسی است.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de