Tomanowos این شهاب سنگ که جان سالم به در برد مگا-سیل و انسان حماقت

بر سنگ مسلما جذاب ترین داستان ها در زمین های باستانی نام: Tomanowos. آن را به معنی “بازدید از بهشت” در منقرض زبان, Clackamas, اورگان قبیله هندی است.

این Clackamas احترام Tomanowos – همچنین به عنوان شناخته شده ویلامت شهاب سنگ – باور آن آمد به اتحاد آسمان و زمین و آب برای مردم خود.

نادر فرازمینی سنگ مانند Tomanowos یک نوع fatal attraction برای ما انسان ها است. زمانی که اروپایی و آمریکایی یافت pockmarked و 15 تن سنگ در نزدیکی رودخانه ویلامت بیش از یک قرن پیش Tomanowos رفت و از طریق خشونت ریشه کنی یک سری از پرونده های حقوقی و یک دوره تحت گارد مسلح. این یکی از عجیب ترین سنگ داستان های من در سراسر آمده در سال به عنوان یک geoscientist. اما اجازه دهید من شروع داستان از آن آغاز واقعی میلیاردها سال پیش.

تاریخچه سنگ

Tomanowos است 15 تن شهاب سنگ ساخته شده و به عنوان بزرگ ترین فلز در شهاب سنگ از آهن با حدود 8% نیکل مخلوط در. این آهن و نیکل اتم تشکیل شد در هسته ستاره بزرگ به پایان رسید که جان خود را در انفجار ابرنواخترها.

کسانی که عظیم انفجار spattered فضا با محصولات همجوشی هسته ای – عناصر خام است که پس از آن به پایان رسید تا در یک سحابی یا ابری از گرد و غبار و گاز است.

ابرنواخترها پراکنده آهن تولید شده در سنگین ستاره. ناسا

در نهایت عناصر مجبور شدند با هم توسط گرانش تشکیل اولین سیاره مانند orbs یا protoplanets از سیستم خورشیدی ما است.

برخی از 4.5 میلیارد سال پیش Tomanowos بخشی از هسته اصلی یکی از این protoplanets که در آن فلزات سنگین مانند آهن و نیکل جمع آوری.

برخی از زمان پس از آن این protoplanet باید برخورد با سیاره ای دیگر بدن ارسال این شهاب سنگ و ناشناختنی تعداد دیگری از تکه های عقب به فضا است.

سوار سیل

پس از آن اثرات بیش از میلیاردها سال در نهایت تحت فشار قرار دادند Tomanowos’ مدار که در سراسر زمین است. به عنوان یک نتیجه از این کیهانی بیلیارد بازی Tomanowos شهاب سنگ وارد جو زمین در اطراف 17,000 سال پیش و فرود بر روی یخ کلاه در کانادا.

در طی دهه های زیر جریان یخ به آرامی منتقل Tomanowos جنوب نسبت به یخچال های طبیعی در چنگال رودخانه از مونتانا در آنچه که در حال حاضر ایالات متحده است. این یخچال های طبیعی ایجاد کرده 2000-ارتفاع سد یخ در سراسر رودخانه ضبط عظیم دریاچه Missoula بالادست.

سد یخ هم پاشیده که Tomanowos نزدیک شد آن انتشار یکی از بزرگترین سیل تا کنون مستند: این Missoula, سیل است که شکل Scablands از واشنگتن با قدرت چندین هزار آبشار نیاگارا.

زمین شناسی شواهدی از Missoula سیل شامل دشت موج دار شدن علائم و لایه گل و لای سپرده است.

به دام افتاده در یخ و rafted پایین رودخانه با سیل Tomanowos عبور مدرن روز آیداهو واشنگتن و اورگان همراه تورم رودخانه کلمبیا در سرعت گاهی اوقات سریعتر از 40 مایل در هر ساعت با توجه به شبیه سازی های مدرن زمین شناسان. در حالی که شناور در نزدیکی آنچه در حال حاضر شهر پورتلند شهاب سنگ یخ مورد شکست از هم جدا و Tomanowos غرق به پایین رودخانه.

این یکی از صدها نفر از دیگر از “نامنظم” سنگ – سنگ ساخته شده از عناصر که با هم مطابقت ندارند محلی, زمین شناسی – که پیدا شده است در امتداد رودخانه کلمبیا. همه سوغاتی از زمین شناسی Missoula, سیل, اما هیچ کدام به نادر به عنوان Tomanowos.

یک سنگ با ارزش برای تحت پیگرد

به عنوان سیل زوال یافت, Tomanowos بود در معرض عناصر. بیش از هزاران سال باران مخلوط با سولفید آهن در شهاب سنگ. این تولید اسید سولفوریک است که به تدریج حل شده در معرض سمت, سنگ, ایجاد حفره حفره سطح آن خرس امروز.

چند هزار سال پس از Missoula, سیل, در, Clackamas, وارد به اورگان و کشف شهاب سنگ. آنها می دانند که آن را از آسمان با وجود عدم دهانه? نام Tomanowos و یا بازدید کننده از آسمان نشان می دهد که آنها ممکن است مشکوک به سنگ فرازمینی ریشه.

هزاران سال از بقیه مسالمت آمیز در ویلامت دره به پایان رسید و در سال 1902 هنگامی که یک اورگان مردی به نام الیس هیوز مخفیانه منتقل آهن سنگ به زمین و ادعا کرد که آن را به عنوان اموال خود را.

هولنج 15 تن سنگ در یک سبد چوبی برای نزدیک به یک مایل را بدون متوجه شدن آسان نبود و حتی در غرب وحشی. هیوز و پسرش زحمت کشیده برای سه پشت شکستن ماه. هنگامی که شهاب سنگ بود در زمین خود او شروع به شارژ پذیرش برای مشاهده “ویلامت شهاب سنگ.”

در واقع این قانونی صاحب آهن سنگ تبدیل به اورگان آهن و فولاد شرکت که متعلق به زمین که در آن هیوز پیدا کرده بود شهاب سنگ و شکایت را برای خود بازگشت. در حالی که کت و شلوار مشغول به کار راه خود را از طریق دادگاه این شرکت با استخدام یک نگهبان که نشسته در بالای Tomanowos 24 ساعت در روز با یک اسلحه پر است. آنها موفق به کسب مورد در سال 1905 و به فروش می رسد Tomanowos به موزه آمریکایی تاریخ طبیعی در نیویورک یک سال بعد.

کودکان نشسته در چاله ویلامیت شهاب سنگ در موزه آمریکایی تاریخ طبیعی 1939. Bettman بایگانی/گتی ایماژ

سیل

امروز Tomanowos دیده می شود در این موزه سالن جهان نمایشگاه که هنوز هم اشاره به آن به عنوان ویلامت شهاب سنگ. در سال 2000 موزه امضا توافق نامه با فرزندان Clackamas, قبیله, شناخت شهاب سنگ به اهمیت معنوی به مردم بومی از اورگان است.

این Confederated قبایل Grand روند برگزاری سالانه مراسم دیدار با سنگ باستانی که به عنوان اجداد خود به درستی مشاهده به ارمغان آورد و آسمان و آب را با هم در اینجا بر روی زمین است. در سال 2019 چند تکه از شهاب سنگ است که تا به حال برگزار شده است به طور جداگانه بودند بازگشت به قبیله.

اما این موزه نوشته شده نمایش می گوید تنها برخی از سنگ ، آن را رنگی Missoula, سیل, با وجود اهمیت این رویداد برای مدرن علوم زمین.

در حال حاضر صفحه نمایش از Tomanowos شهاب سنگ, آمریکا, موزه تاریخ طبیعی. Daniel Garcia-CastellanosCC BY-ND

چند دهه پس از زمین شناسان J. Harlen Bretz و Joseph T. Pardee به طور جداگانه فرض تئوری Missoula سیل در اوایل قرن 20th تحقیقات خود مورد استفاده قرار گرفت به توضیح دهید که چگونه Tomanowos رسیده اورگان بود که در آن یافت می شود. کار خود را نیز باعث شده یکی از مهم ترین پارادایم شیفت در سال های اخیر علوم: شناخت که فاجعه بار جاری شدن سیل حوادث به طور قابل توجهی منجر به فرسایش و تکامل چشم انداز

دانشمندان تا به حال به دنبال Lyell را اصل uniformitarianism که برگزار می شود که زمین چشم انداز بود که مجسمه های منظم طبیعی فرآیندهای توزیع به طور مساوی در طول زمان طولانی است. طبیعی سیل مناسب به این نظریه اما مفهوم سویفت, حوادث فاجعه بار مانند Missoula سیل شد و تا حدودی heretic.

ایده بزرگ عصر یخبندان سیل کمک زمین شناسان یک قرن پیش غالب بیش از پیش علمی, مذهبی, توضیحات برای غیر معمول می یابد – مانند این که چگونه دریایی فسیل می تواند در بر داشت در ارتفاع بالا و چه یک غول فلزی سنگ از فضا آمد به استراحت در اورگان.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.rushrtco.de

خرید کتاب زبان اصلی

آموزش سئو