TikTok و مایکروسافت : دستور کار دولت هستند رانندگی کسب و کار مانند هیچ زمان از WW2 — در اینجا آنچه آنها می توانند در مورد آن انجام

دولت ترامپ گرمای شرکت های فناوری چینی TikTok و WeChat را با یک دستور اجرایی که شرکت های آمریکا 45 روز برای متوقف کردن انتقال با آنها را تبدیل کرده است. دولت همچنین توصیه کرده است که شرکت های چینی ذکر شده در مبادلات آمریکا حذف شوند مگر اینکه آنها فراهم کنند سازمان تنظیم کنندگان ایالات متحده دسترسی به حساب های حسابرسی شده خود را.

این تنها چند روز پس از آن می آید که رئیس جمهور آمریکا به جلو برای مایکروسافت (یا رقیب ایالات متحده پیشنهاد) برای خرید TikTok در صورتی که خرید می تواند تا سپتامبر 15 تکمیل شد. با شکست خوردن، ترامپ می گوید که برنامه اشتراک گذاری ویدیو را در آمریکا تعطیل خواهد کرد. ژانگ ییمینگ، رئیس اجرایی بایت دونگ که صاحب تیک تاک است، به کارمندانی نوشت که به آنها می گفت او چاره ای جز این که به قوانین آمریکا بخواهد، نمی تواند به آن ها بخواهد.

به لطف مهلت تنگ، مایکروسافت به احتمال زیاد به ضربه محکم و ناگهانی تاج جواهر با تخفیف – TikTok چهارمین برنامه محبوب در جهان است. ترامپ همچنین گفت که خزانه داری آمریکا باید “بخش بسیار قابل توجهی” از قیمت فروش را دریافت کند، “چون ما این امکان را برای این معامله به وجود می بیاوویم”. مکانیک این نامشخص است. مایکروسافت گفت که آن را “قدردانی دولت آمریکا و دخالت شخصی رئیس جمهور ترامپ”.

کسب و کار و برنامه ملی

نه از زمان جنگ جهانی دوم تا به دولت آمریکا انتظار کسب و کار بزرگ به قهرمان برنامه ملی در این راه است. این یک چیز است که انتظار کسب و کار به طور اجتماعی مسئول در قبال جوامع محلی است. اما برای ممنوعیت دسترسی به شرکت های خارجی، و سپس به انتظار شرکت های داخلی و دولت به سود مستقیم از آن، خط خطرناک ی برای عبور است.

خطرناک ترین این است که انتظار شرکت های بزرگ به انجام “وظایف ملی” به دلیل کشور با “دشمن خارجی”. به روش من انجامش بده، رهبر ممکنه بگه، يا من ميتونم تو رو از هم جدا کنم. پس از همه، این در زمانی است که اندازه بیش از حد و قدرت رقیبان فناوری مانند گوگل، فیس بوک و آمازون در حال حاضر موضوع بحث شدید کنگره است.

آنچه کاخ سفید در حرکت قرار داده است در واقع یک هنجار جدید در سراسر جهان است. دولت ها اکنون احساس اشد می کنند و از آنها خواسته می شود که به دلیل نگرانی های مربوط به «مسائل حریم خصوصی»، «امنیت ملی»، «مشاغل محلی» یا «اقتصاد محلی» در عملیات یک شرکت دخالت کنند.

هند در حال حاضر TikTok، ویچت و یکی دیگر از شرکت های چینی تکنولوژی، بایدو را ممنوع کرده است. بریتانیا هوآوی را از شبکه مخابراتی خود حذف می کند. ژاپنی لباس خرده فروش Uniqlo در حال بستن فروشگاه ها در کره جنوبی در میان اختلاف تجاری در حال انجام است.

در مه این کشمکش ها، یک فقدان کامل از سازمان بین دولتی وجود دارد. سرکوب ی تیک تاک و وی چت صرفا ً توسط دستور اجرایی ترامپ به اهوراد گرفته شده است. هنگامی که بحث از اختلافات تجاری و تعرفه ها می شود، سازمان تجارت جهانی به طور کامل از طریق شکست های طولانی بر سر مذاکرات تجارت جهانی، بازوی حل و فصل اختلافات و غیره، که قادر به میانجی گری معنادار بین کشورها در هر نقطه ای نیست، از قانون زدایی می شود. این بدان معنی است که بار انجام کسب و کار به طور کامل بر مدیران اجرایی می افتد.

قبل از اينکه اين کار رو انجام بدم تعرفه ها همه جا بود در سال ۱۹۶۳، به عنوان مثال، رئیس جمهور وقت آمریکا، لیندون جانسون، تعرفه ۲۵٪ را بر کامیون های سبک وارد شده به آمریکا اعمال کرد. این بود به تلافي در برابر تعرفه های اروپایی در واردات مرغ آمریکایی. مالیات بر مرغ، با شناخته شدن تعرفه کامیون های سبک، به عنوان نمایندگان اتحادیه کارگران خودرو ی متحد از دیترویت امضا شد که تهدید می کردند درست پیش از انتخابات سال ۱۹۶۴ اعتصاب را اعلام می کنند. مالیات جانسون به آنها چیزی را که می خواستند داد: فروش کامیون ها و وانت های فولکس واگن در آمریکا کاهش پیدا کرد.

بدون اینکه WTO مانع این نوع اختلاف شود، شرکت ها مجبور به تکیه بر نخوت خود می شد. مرسدس بود که موفق به اجتناب از بسیاری از درد بود. برای سال ها، تولید کننده خودرو ی آلمانی قطعات خودروی خود را از هم جدا می کرد و قطعات آن را به کارولینای جنوبی می کشتی، جایی که کارگران آمریکایی آنها را در یک ساختمان کوچک مونتاژ کیت به هم می چسباندند. بنابراین، خودروهای حاصل از آن، “به صورت محلی ساخته شده” و بدون تعرفه واردات بودند. * هر گونه هزینه اضافی ناشی از این روش گردونه در مقایسه با سود مرسدس ناچیز بود.

چگونه شرکت ها می توانند پاسخ دهند

جنگ اقتصادی امروز بین آمریکا و چین و اختلاف سیاسی رو به افزایش کوتوله ها هر “مالیات مرغ” در قدر. میزان واردات آمریکا در مذاکرات بعدی کشورها در اواسط ماه اوت 200 میلیارد دلار (153 میلیارد پوند) است. در نتیجه خصومت های تجاری، برخی از 1.7 تریلیون دلار آمریکا در طول دو سال گذشته از ارزش شرکت های ذکر شده در آمریکا پاک شده است.

یکی از پیامدهای فوری این است که شرکت های آمریکا در حال حرکت فعالیت های تولیدی به خارج از چین، به مکان هایی مانند تایلند و ویتنام و بنگلادش است. مدیران موفق کسانی هستند که قادر به تشخیص نیاز به تغییر شیوه های کسب و کار پیش از احساسات سیاسی و محوری به سمت یک مدل عامل جدید به سرعت، چه در چین و چه با حرکت به بازارهای جدید است.

زوم، به عنوان مثال، فروش محصولات جدید و ارتقا یافته را مستقیماً به مشتریان در سرزمین اصلی چین متوقف کرده است. در عوض، آن را به یک “مدل شریک تنها” در کشور، برون سپاری فعالیت های تجاری به ارتباطات Bizconf، کنفرانس ویدئویی Suiri Zhumu و Systec Umeet تغییر مکان داده است. این مدل مشارکتی است که مایکروسافت در چین نیز برای سرویس محاسبات ابری Azure دارد.

Chinese people having Zoom conference in office
زوم در چین شریک است. “متادورکارس”.

برای دیدن آنچه در پیش رو است، مدیران موثر به موارد افراطی در بخش های غیر از خود نگاه می کنند. در هیچ جا داده های حساس تر از بخش مالی ذخیره نمی شود. در اروپا، مقامات دولتی آلمان و فرانسه در حال گفتگو برای ایجاد یک سرویس ابر قاره ای هستند که توسط شرکت های فناوری محلی برای بانک ها اداره می شود. این بخشی از استراتژی اروپا برای «تضمین حاکمیت تکنولوژیک و کاهش وابستگی آن» به ارائه دهندگان ایالات متحده است. آن را به اندازه کافی امن نیست به سادگی از آمازون، مایکروسافت و یا گوگل خرید.

همه اینها بار اضافی و ملاحظات برای مدیران اجرایی که در حال حاضر بیش از حد شلوغ است. در اینجا، خودکار کردن تصمیمات دنیوی با استفاده از AI هم اکنون از فوریت بیشتری نیز در بر دارد.

مردم تجارت سیاست های طولانی را مدیون خود کرده اند. اما “سیاست” در حال حاضر شکل دادن استراتژی شرکت از تخته به پایین به خطوط مونتاژ. برخی مانند زوم، و روزی روزگاری مرسدس، خود را با این آب و هوا سازگار کرده و رونق می دهند. دیگران مانند TikTok در حال پیدا کردن خود را در سمت اشتباه از تاریخ گرفتار.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de