شاعرانه قدرت Mahdi هنرمند که در زمان الجزایر موسیقی به جهان

مرگ الجزایر آیکون Mahdi آورده یک فصل مهمی از الجزایر موسیقی ، خود را از طریق حرفه ای درخشان Mahdi مدرن و ترویج غنای Kabyle ملودی و شعر محبوبیت شمال آفریقا فرهنگ و تلاش برای وحدت و تحمل هر دو در الجزایر و در فرانسه است.

به دنبال Mahdi زندگی در موسیقی است که به دنبال به الجزایر را در رابطه با تاریخ و هویت بلکه پرسش از آنچه در آن به معنی تبعید جدید در کشور فرانسه و به عنوان یک شهروند از جهان است.

حمید Cheriet بهتر شناخته شده به عنوان Mahdi متولد شد و در سال 1949 و در طول جنگ الجزاير در Aït Yenni یک روستای کوچک هم مرز Djurdjura کوه محدوده Kabylia. آن است که در این محیط است که Idir توسعه یک درک عمیق از غنی و سنت های شفاهی خود را Kabyle فرهنگ یک شعبه از Amazigh (بربر) فرهنگ.

از طریق مادر و مادر بزرگ نقش به عنوان میزبان vigils در جامعه محلی خود را که در آن محلی شعر و قصه بودند خوانده Mahdi آمد به یاد قدرت کلمات از سن جوان است.

در ابتدا او نمی دنبال یک حرفه ای در موسیقی است. اما زندگی خود را در زمان به نوبه خود در سال 1973 زمانی که او نامیده می شد در یک لحظه متوجه به جای Kabyle خواننده Nouara در رادیو Algiers. آن منجر به ضبط Rsed یک Yidess (ممکن است خواب آمده است) و یک Vava Inouva (پدر من). یک Vava Inouva به زودی تبدیل خود را بیشتر یاد کند و همچنین یکی از اولین آفریقای شمالی آهنگ ها برای به دست آوردن به رسمیت شناختن بین المللی.

در سال 1976 پس از اتمام خدمت سربازی خود را و حرکت به پاریس در درخواست از فرانسه برچسب Pathe-مارکونی او تولید اولین آلبوم خود را به نام بعد از ضربه خود را یک Vava Inouva. این علامت شروع یک کار طولانی و پربار حرفه ای در موسیقی است.

Mahdi و دخترش Tanina Cheriet انجام در پاریس در سال 2013. دیوید ولف/پاتریک/WireImage

سفیر Kabylia

مدت کوتاهی پس از به دست آوردن استقلال از فرانسه جدید الجزایر دولت شروع پایدار گام روند arabisation در سراسر کشور است. این درگیر ترویج عربی به عنوان زبان ملی. این رد بسیاری از این کشور غنی از تنوع زبانی و فرهنگی. این درست است به خصوص در میان Amazigh جناح از جمعیت که برای اختصاص یک سوم از کل.

این سرکوب سیاست های دولت منجر به جرم اعتراض سیاسی در سراسر Kabylia در سال 1980 یک دوره شناخته شده به عنوان بربر بهار, بعد, به دنبال بهار سیاه در سال 2001. این دو دوره از ناآرامی های اجتماعی بودند با خشونت سرکوب توسط دولت الجزایر.

این است که این سیاست های سرکوبگرانه که Idir شدید متهم از خود Kabyle میراث فرهنگی اختصاص داده شده بسیار از عمر خود را به مبارزه با. او این کار را از طریق خود unapologetically Kabyle موسیقی و نقش خود را به عنوان یک مدافع برای Kabyle فرهنگ است.

برخی از هنرمندان مانند اواخر Matoub Lounes – بزرگ دیگری رقم Kabyle – موسیقی بودند به ظاهر انتقادی از دولت را در خود مطالب تغزلی. Mahdi در شعر با مته سوراخ کردن قدرت خود را در شاعرانه توصیفاتی Kabyle زندگی اجتماعی و فرهنگ است.

آهنگ یک Vava Inouva و Zwit Rwit (Shake It Move It) هر دو در اولین آلبوم خود را و اساس کار خود را نمونه های خوبی از این است. این اولین بار است که یک مالیخولیایی تصنیف به تصویر کشیدن فضای vigils که با حضور او در دوران کودکی خود را. دوم این است که هیجان انگیز, رقص, قطعه ای است که بیانگر خلق و خوی خوش بین از یک عروسی.

این آلبوم پس از Ayarrach Negh (برای کودکان) در سال 1979 خرس موزیکال علامت Mahdi صدا. آن است که یک دانشمند ترکیبی از سازهای سنتی: چوپان فلوت که او آموخته است که به بازی به عنوان یک کودک bendir (یک قاب درام) طبل و darbuka (یک جام به شکل درام) همراه با گیتار باس و درام.

پر از احساس افسردگی و دلتنگی به عنوان یک تبعید در فرانسه و آهنگ های خود را انتقال عمیق خود را در حسرت خانه و لمس بر موضوعات جهانی. آن است که در جهانی خود ذات تحمل خاطرات جمعی و تاریخ است که آهنگ های خود را حفظ قدرت خود را.

Multicoloured و فرهنگی

پس از یک دهه-استراحت طولانی از کسب و کار نشان می Mahdi بازگشت به مرکز صحنه در سال 1991 با تلفیقی از انتشار و پس از انتشار سومین آلبوم دو سال بعد. در سال 1993 را Les chasseurs de Lumières (نور شکارچیان) Mahdi آدرس های مورد علاقه خود را تم ها: تبعید, آزادی و عشق. آن را در یک زمان از جدی تحول سیاسی با الجزایر دچار خشونت آمیز و خونین جنگ داخلی بین دولت و نظامی گروه های اسلامگرای.

هر چند Mahdi باقی مانده درست به او به طور خاص Kabyle میراث او حفظ یک حس قوی از الجزایر غرور که از طریق آن او به دنبال برادری, دموکراسی و سکولاریسم در آن زمان مشکل و عدم قطعیت است. به این ترتیب, او به نظر می رسد در یک همکاری با مشهور Raï خواننده Cheb Khaled در سال 1995 برای یک کنسرت در پاریس ترویج صلح و آزادی و تحمل در میان بربر و الجزایر عربی زبان مخاطبان است.

یک مدافع برای وحدت Mahdi ادامه داد: برای ترویج صلح و حس با هم بودن با انتشار آلبوم خود Identités (هویت) در سال 1999. این شامل همکاری با طیف گسترده ای از هنرمندان از زمینه های مختلف: French, شمال آفریقا, مالی و اوگاندا.

یک Vava Inouva در کنسرت در الجزایر در سال 2018 است.

در تلاش برای پل دو سواحل دریای مدیترانه Identités همچنین شامل یک حرکت اواز یا موسیقی دو نفری با فرانکو-اسپانیایی نوازنده و تهیه کننده Manu Chao به نام یک Tulawin (Une Algérienne Debout) (ایستاده الجزایر) یک پیام قوی از امید برای یک کشور ویران شده توسط جنگ داخلی. این آلبوم نیز مرتبط Kabylia با Celtic folk music, که در آن او انجام شده با اسکاتلند خواننده: کارن Matheson و برتون گیتاریست ژیل Servat در ابتکاری میشوند.

آلبوم محصور یک چشم انداز چند فرهنگی و multicoloured, فرانسه, یکی, که او بعدها reassert در سال 2007 آلبوم La France des Couleurs (فرانسه رنگ).

در دو تاریخ و زمان آخرین آلبوم ادرار Inu (من کوه) و Ici et Ailleurs (در اینجا و وجود دارد) منتشر شده در سال 2013 و 2017, Mahdi ارائه شده بیشتر صمیمی عکس های از موسیقی خود را, رفتن به منبع الهام او را پس از وضع حمل Kabylia با reinterpretations برخی از کلاسیک فرانسوی محبوب موسیقی مجموعه مانند La Boheme (Bohemia) با اواخر Charles Aznavour. در سال 2018 برای اولین بار در 38 سال Mahdi بر روی صحنه ظاهر شد در الجزیره برای یک کنسرت جشن بربر سال جدید است. دو سال بعد او با افتخار صحبت در مصاحبه از زمان تظاهرات در الجزایر.

Mahdi تولید شده تنها تعداد انگشت شماری از استودیو آلبوم. با این وجود سهم خود را به دنیای موسیقی و فرهنگ بسیار زیاد بود. او یاد می شود برای ترویج خود Kabyle میراث به جهان نتیجه کمک به پایداری آن در برابر فرهنگی حک به دنبال صلح آمیز و دموکراتیک سکولار و ایالات الجزایر و برای چشم انداز خود را از تحمل و ادغام در فرانسه. همه هنرمندانه و ماهرانه انجام می شود از طریق موسیقی خود را.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de