نبرد Adwa: اتیوپی پیروزی زد که در برابر جریان های استعمار

در اولین روز از ماه مارس 124 سال پیش, سنتی رزمندگان کشاورزان و چوپان و همچنین زنان را شکست داد و به خوبی مسلح ارتش ایتالیا در شمال شهر Adwa در اتیوپی. نتیجه این نبرد را تضمین اتیوپی استقلال, و آن را تنها کشور آفریقایی هرگز به colonised. Adwa تبدیل اتیوپی به نماد آزادی برای مردم در سطح جهان است. این نیز منجر به تغییر دولت در ایتالیا.

شهر Adwa واقع شده است در شمال تیگری نزدیک به مرز جنوبی اریتره. Yeha پایتخت اتیوپی باستانی امپراتوری از 980-400 سال قبل از میلاد و صومعه آبا گاریما که تاسیس شد و در قرن ششم میلادی واقع شده است در نزدیکی این شهر است.

نبرد بین اتیوپی و ایتالیا صورت گرفت در مناطق کوهستانی این منطقه است.

Adwa هنوز هم می ایستد به عنوان شاهد به چه عادی آفریقایی می توانید انجام دهید زمانی که آنها گرد هم می آیند به عنوان کشاورزان و چوپان و مردم روستاها و کارگران و هنرمندان. آنها قادر به نمره به یک پیروزی قاطع در برابر استعمار جهانی نیروهای.

اتیوپی جایی در جهان

پس از آغاز برده داری و استعمار در قرن 16th, شبیه جنگ های رخ داده در سراسر جهان است. نتیجه هر جنگ همان بود. اروپایی ها به پایان رسید تا حاکم مردم بومی قاره آمریکا و آفریقا و آسیا و استرالیا است.

اتیوپی ایستاده بود به عنوان آنتی تز استعماری جهان بینی. به عنوان منشاء بشر آن بود و به گفته استاد دانشگاه هاروارد افرایم اسحاق

حدود 10 ، 000 سال پیش تنها یک ملت یا جامعه از تک زبانی ،

مردم صحبت کرد یک Afrasian زبان است که منشاء تقریبا تمام زبان ها در حال حاضر صحبت در اتیوپی اریتره و سومالی.

اتیوپی توسعه Geez یا Ethiopic نوشتن سیستم. از قرن چهارم یک بومی مسیحیت ارتدوکس Tewahido توسعه یافته از طریق سنتز اعتقاد تابوت عهد انجیل و باستانی شیوه های سنتی.

این Kebra Nagast ملی حماسی است که شرح و تفصیل این باور ارائه پایه ای برای ظهور یک صلح دوست سلسله است که شامل متنوع سرزمین و فرهنگ را به یک کشور است. مهاجران مسلمان بودند استقبال و حفاظت شده توسط پادشاه مسیحی در قرن هفتم.

در قرن 19 سه پی در پی پادشاهان یعنی امپراتور Tewodros از گوندر, Yohannes از Tigrai و Menelik از Shoa به دنبال centralise قدرت.

جاده به Adwa

یک دهه قبل از جنگ از Adwa اروپایی قدرت تصمیم سرنوشت اتیوپی. در کنفرانس برلین 1884-5, 14 کشور اروپایی تقسیم آفریقا میان خود. قبل از این کنفرانس تنها حدود 10 درصد از آفریقا توسط کنترل شد اروپایی ها; باقی مانده 90 درصد رد شد بومی و سنتی بوده است. ایتالیا تا به حال استعماری در اختیار داشتن بیش از عصب بندر پس از سال 1882. در کنفرانس برلین, اروپایی استعماری قدرت توافق کردند که ایتالیا می تواند بیش از اتیوپی به عنوان آینده آن مستعمره.

ایتالیا گسترش حضور خود در منطقه ای که تا به حال تبدیل شدن به مهم پس از افتتاح کانال سوئز در سال 1869. با پشتیبانی از ایتالیا در زمان کنترل از شهرستان بندر مسوا در سال 1885. از مسوا ایتالیا نقل مکان کرد به آرامی داخلی منجر به تعدادی از درگیری با مردم محلی که به اوج خود رسید در نبرد Adwa. ایتالیا متحمل شکست سنگین اما این جلوگیری نمی کند آنها را.

ایتالیا گسترش در سراسر اتیوپی تسهیل شد ویرانی ناشی از rinderpest – عفونی بیماری ویروسی – که به کشته شدن تا 90 درصد از کشور را دام. قحطی و بیماری از بین برود یک سوم از جمعیت بین سال 1888 و در سال 1892. این دوره در نظر گرفته شده است به عنوان Kifu کن بد روز.

ایتالیا در زمان استفاده از ویرانی. آن ها به دنبال تقسیم و تسخیر Ras Mangasha از تیگری و Nigus Menelik از Shoa. ایتالیایی ها در نهایت امضا معاهده Wuchale با Menelik در مارس سال 1889. پیمان نوشته شده در امهری ، پیمان بعدها تواند ماشه برای نبرد Adwa. Menelik بود به کشف کنند که این زبان در دو نسخه از پیمان آگاه نیستند. نسخه ایتالیایی موثر ساخته شده اتیوپی ایتالیا را تحت الحمایه در مقایسه با امهری نسخه.

آماده شدن برای جنگ

به عنوان غم انگیز ویرانی Kifu کن کاسته Menelik شروع به آماده شدن برای جنگ در برابر ایتالیایی ها. در 27 مارس 1893 او در کنار پیمان Wuchale. او سپس دستور داد ایجاد انبارهای مواد غذایی در شهرهای بزرگ در طول راه به Adwa برای نگهداری از ارتش خود را. ایتالیایی ها و تقویت مواضع خود در تیگری حمله Mangasha در Coatit در 13 ژانویه سال 1895.

در 17 سپتامبر سال 1895 Menelik اعلام کرد در مجموع بسیج از جنگ در برابر ایتالیا. او به نام همه استدلال و منطق به دفاع از کشور خود و خانواده و دین است. او دستور داد هر فرد قادر به مبارزه و کسانی که ناتوان به دعا برای اتیوپی پیروزی.

آنها از هر قبیله و فرهنگ و جامعه پاسخ داده Menelik تماس. رهبران منطقه ای از متنوع قومی و پیشینه فرهنگی در پاسخ به اتفاق آرا ایجاد یک ارتش از 100,000. آنها پایین تر از سلاح اما قوی شود.

نبرد

اولین مرحله نهایی مسابقات رخ داده در Amba Alagi در 7 دسامبر سال 1895 که در آن نسبتا کوچکتر ارتش ایتالیا محو شد. برخورد دوم در Mekelle جایی که ایتالیایی ها مستقر شدند پشت قوی فورت. اتیوپی احاطه ایتالیایی ها به مدت دو هفته و پس از ملکه Tayitu مشاوره قطع قلعه را تامین آب است.

ایتالیایی فرمانده توافق به تسلیم اگر آنها اجازه داده می شود خود را با ترک سلاح گرم است. Menelik توافق کردند که آنها می توانند ترک پادگان آسیبی نرساند.

اما ایتالیایی ها باقی مانده در پایگاههای تقویت موقعیت خود را در ادیگرت و خزندگان. Menelik بود و نه در عجله برای حمله به این قلعه ها.

پس از دو هفته عدم فعالیت کلی Baratieri تصمیم به پیشبرد یک حمله غافلگیرانه. آن را 1 مارس سال 1896 و یا با توجه به اتیوپی, تقویم Yekatit 23, 1888, روز سنت جورج. کشیش انجام Tabot یک ماکت از تابوت عهد مذهبی نماد که نماد حرمت, اتیوپی به میدان جنگ. این 20,000 ایتالیایی و ایتالیایی-آموزش نیروهای بومی که پیشرفته در سه ستون مبارزه شجاعانه با توپ و تفنگ و ماشین آلات قبل از مواجهه قاطع شکست. تلفات شدید شد در هر دو طرف.

یکی از رهبران کلیدی از نیروهای اتیوپی بود Etege Tayitu Bitul همسر امپراتور Menelik. بی باک استراتژیست و درخشان مدیر او led 6,000 سواره نظام به جبهه جنگ و شاغل موسیقی سنتی و جنگ شعارهای که انگیزه مبارزه با روح warriers.

تاثیر

این Adwa پیروزی منجر به تغییر دولت در ایتالیا. با توجه به اعتراض های عمومی و شکست خود را استعماری سیاست, نخست وزیر فرانچسکو Crispi استعفا داد.

مذاکرات بین دو کشور منجر به آدیس آبابا پیمان. یکی از آن مولفه های کلیدی بود که پذیرش بی قید و شرط از اتیوپی استقلال و حاکمیت.

اخبار آفریقایی پیروزی گسترش در سراسر جهان است.

Adwa تبدیل اتیوپی به نماد رستگاری و آزادی برای مردم است. مارکوس Garvey, W. E. B. Du Bois, Bob Marley, جورج Padmore و دیگران را به خود جلب کرد با الهام از آفریقا ، اولین آفریقایی-برزیلی روزنامه بود به نام O Menelick انتشارات غرور در هویت و ارتباط با برجسته زنان نویسندگان از 1915-1916.

Adwa متصل, مردم سیاه و سفید با آفریقای باستان شکوه و امید آینده به عنوان مارکوس Garvey نوشت:

نگاه به آفریقا برای crowing سیاه و سفید پادشاه. او باید نجات دهنده.

سبز و زرد و قرمز پرچم اتیوپی به تصویب رسید توسط چندین کشور آفریقایی پس از استعمار رهایی و جهانی سرود ملی ایجاد شده برای مردم سیاه و سفید.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>