حفاظت از فرهنگ بومی بسیار مهم است برای صرفه جویی در جهان زیستی

گونه های در حال از دست داد و در حدود هزار برابر نرخ طبیعی انقراض است. این است که سریع تر از هر دوره دیگری در تاریخ بشر است. اکوسیستم — سیستم های حیاتی که در آن تمام زندگی بستگی دارد — در حال تخریب در سراسر جهان است.

این بحران از دست رفتن تنوع زیستی است که در نهایت به گرفتن برخی از توجه است. اما اتصال آن به یکی دیگر از از دست دادن – که از فرهنگ بومی – است به ندرت ذکر شده است. از حیوانات به حشرات و گیاهان از دست رفتن تنوع زیستی را نمی توان به طور موثر خطاب بدون مقابله سریع ناپدید شدن از فرهنگ بومی. این دو به طور جدایی ناپذیری مرتبط است.

مردمان بومی را حفظ تنوع زیستی برای هزاران سال. آنها ایجاد کرده اند بسیار از جهان کشاورزی زیستی از جمله هزاران نفر از گونه های زراعی, دام نژاد و مناظر منحصر به فرد. این شیوه همچنان امروز در بسیاری از سرزمین های خود را ایجاد ارقام جدید محصولات کشاورزی و دام است که اغلب بیشتر انعطاف پذیر از مدرن معادل.

پس از آن تعجب آور است که تنوع غنی از طبیعت رو به کاهش است کمتر به سرعت در مردم بومی سرزمین تر از دیگر مناطق است. این به وضوح نشان می دهد که جهان را 370 میلیون به 500 میلیون مردم بومی نقش مهمی در حفظ تنوع زیستی.

سیب زمینی پارک پرو. © آدم Kerby, نویسنده ارائه شده

این حمایت گسترده پژوهش است. با توجه به مطالعات سنتی دانش زیست محیطی موثر در حفظ تنوع زیستی و تنظیم پایدار استفاده از منابع از جمله شکار وحشی, برداشت, ماهیگیری, کشاورزی و pastoralism یک فرم از دامداری است. زندگی در هماهنگی با طبیعت است یک بخش اساسی از مردم بومی ” ارزش ها و اعتقادات.

مشابه ارزش زیست محیطی و جهان بینی دیده می شود در سراسر فرهنگ بومی از جنوب چین به آمریکا. در میان آند مردم برای مثال در جهان به سه بخش تقسیم میشود: انسان و اهلی; وحشی (گونه های اکوسیستم آب); و مقدس و اجدادی. به جای تمرکز بر توسعه اقتصادی, هدف آنها این است که جامع سلامت است که از طریق تعادل بین این سه جهان.

Naxi زن, سنگ, روستای, یوننان چین است. © Yiching آهنگ, نویسنده ارائه شده

یک صدای قوی تر

در عین حال در سراسر جهان فرهنگ بومی و شیوه های در حال فرسایش توسط نوسازی توسعه بازرگانی فشارهای عدم تضمین حقوق به زمین و منابع, مهاجرت و کمبود فرهنگی آموزش و پرورش است. به عنوان یک نتیجه بسیاری از آنها در تلاش برای صرفه جویی در خود را منحصر به فرد فرهنگ دانش سیستم ها و هویت را از انقراض. این است که با وجود رشد شناخت است که آنها را نگه دارید و کلید حل بسیاری از مشکلات زیست محیطی.

تا 80 درصد از تنوع زیستی واقع شده است و مردم بومی ” زمین در حالی که حداقل یک چهارم از تمام زمین است که به طور سنتی متعلق به و یا مدیریت توسط مردم بومی است. بدیهی است این فرهنگ نیاز به محافظت می شود. این باید بخشی از تاکتیک های گسترده تر برای حفظ تنوع زیستی. جدید تنوع زیستی اهداف برای مثال باید حفاظت از فرهنگ بومی.


ادامه مطلب: بولیوی: سهم مردم بومی برای مبارزه با تغییر آب و هوا است hanging by a thread


در عین حال نقش مردم بومی ضعیف است به رسمیت شناخته شده در بسیاری از استراتژی های تنوع زیستی و اهداف. پیشرفت محدود بوده و در کنوانسیون تنوع زیستی را هدف Aichi 18 پس از آن توافق شد در سال 2010 خواستار دانش سنتی و مرسوم استفاده می شود به طور کامل یکپارچه به کنوانسیون را پیاده سازی. نگران کننده هیچ یک از تنوع زیستی آیچی اهداف برای سال 2020 هستند به احتمال زیاد به طور کامل ملاقات کرد. تنها چند خواهد شد و پیشرفت قابل توجهی تا حد زیادی با توجه به ادامه سیاست های اقتصادی که درایو از دست رفتن تنوع زیستی.

Mijikenda فرهنگی ایجاد کرد جلسه Rabai ساحلی کنیا. © Krystyna Swiderska, نویسنده ارائه شده

Biocultural میراث سرزمین

تغییر در چشم انداز مورد نیاز است. در سال 2005 ECOWATCH به توسعه پایدار موسسه تحقیقات جایی که من کار می کنند, و شرکای آن توسعه یافته تعریف biocultural میراث به منظور پرداختن به این دو انقراض بحران است. تحقیقات ما با 11 گروه های بومی در پرو پاناما کنیا هند و چین نشان داده است چند interlinkages و وابستگی متقابل بین دانش بومی تنوع زیستی و مناظر فرهنگی و ارزش های معنوی و قوانین عرفی. این فرم مولفه های کلیدی از biocultural میراث فرهنگی همراه با بومی زبان.

در نظر گرفتن قلمرو پرو سیب زمینی پارک است که در اداره جمعی توسط یک انجمن از پنج Quechua جوامع است. پارک نشان می دهد که چگونه biocultural میراث رویکرد می تواند دستیابی چندگانه حفاظت و توسعه اهداف است.

بعد از سیب زمینی, جشن سیب زمینی پارک پرو. © آند (پرو), نویسنده ارائه شده

سیب زمینی پارک سه برابر شده سیب زمینی تنوع به حدود 650 ارقام بومی از طریق احیای Quechua فرهنگ و قوانین عرفی و عودت کننده گان با توافق بین المللی سیب زمینی, مرکز به بازگرداندن ارقام بومی.

این نیز منجر به حفاظت از آند حیات وحش, تنوع محصول و آب در سراسر 9,000 هکتار است. سیب زمینی تنوع و تحقیقاتی مشترک با دانشمندان افزایش بازده با وجود شدید اثرات تغییر آب و هوا. و چشم انداز مبتنی بر biocultural محصولات و خدمات مانند گردشگری کشورهای عضو اکو در یک رستوران سنتی چای گیاهی کرم های پوست, سیب زمینی, شامپو و پارچه را دو برابر درآمد.

کلید این موفقیت بوده است بسیار مشارکتی بومی-led رویکرد حمایت NGO Asociación آند. این رویکرد ساخته شده است و جامعه قوی مالکیت و خود پایداری.

من دکترا به بررسی این که آیا و چگونه سیب زمینی پارک مدل را می توان در زمینه های مختلف. این تحقیقات در شمال شرق هند ساحلی کنیا و جنوب غربی چین نشان می دهد که این مدل می توان به ایجاد مشابه biocultural میراث سرزمین های مختلف اجتماعی-فرهنگی و زیست محیطی و سیاسی زمینه.

در چین Naxi مردم در سنگ ایجاد کرد یوننان را آغاز کرده اند برای احیای خود را منحصر به فرد محصول تنوع فرهنگ و باستان تراس کشاورزی چشم انداز, با حمایت از این مرکز برای کشاورزی و سیاست ملی کشاورز بذر شبکه در چین است. این فرآیند نیاز به بازسازی باورهای سنتی, همکاری نزدیک با دولت های محلی و خلاقیت به پشتیبانی از ظهور جمعی مدیریت متمرکز سیستم سیاسی.

سنگ ایجاد کرد یوننان چین است. Krystyna Swiderska, نویسنده ارائه شده

راه رو به جلو

آنچه در تمام این نشان می دهد که تلاش برای صرفه جویی در انواع غنی از طبیعت نمی توان بدون کار برای نجات فرهنگ بومی. دولت باید از نظر قانونی تشخیص و محافظت از مردم بومی’ حقوق به سرزمین های منابع طبیعی و سنتی دانش و تعیین سرنوشت. و مردمان بومی باید به طور کامل و به طور موثر و درگیر در هر سطح در تلاش برای نجات تنوع زیستی.

این خواهد بود که به ویژه مهم در این سال جدید جهانی تنوع زیستی اهداف مذاکره هستند. نه تنها این کلید به واسطه زندگی در هماهنگی با طبیعت است. آن را نیز حیاتی برای افزایش حمایت از فقرا و به حاشیه رانده مردمان بومی به منظور دستیابی به سازمان ملل تا سال 2030 اهداف توسعه پایدار.

اقدامات برای حفاظت از تنوع زیستی و فرهنگ بومی گنجانده شود باید در تمام بخش های که در حال رانندگی خود را از دست دادن از جمله کشاورزی و معدن و جنگلداری و اگر تنوع در زندگی است برای زنده ماندن.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.dehec.su

خرید کتاب زبان اصلی

آموزش سئو