چگونه گراند رنسانس سد ممکن است جرقه حوضه گسترده آب همکاری

اتیوپی در حال ساخت و ساز از گراند رنسانس اتیوپی سد روی نیل آبی رودخانه را به خود جلب کرده و گمان آن می تواند منجر به یک “جنگ آب’.

بدون شک وجود دارد که سد تبدیل به یک منبع تنش جدی میان مصر و اتیوپی و سودان. اما به نظر من یک جنگ بسیار بعید است. در واقع این سد کمک به تغییر دیرینه قدرت روابط و می تواند راه را برای همکاری های بیشتر میان تمام کشورهایی که بستگی به نیل.

اگر چه برخی ادعا می کنند رودخانه آمازون است دیگر نیل به لحاظ تاریخی شناخته شده به عنوان طولانی ترین در جهان بین المللی رودخانه. آن را عبور از 11 کشور جهان است. توزیع در حال حاضر از آب آن است که تنها محدود به دو کشور مصر و سودان – تحت 1959 نیل به توافق. از مجموع سالانه جریان رود نیل اندازه گیری در مصر را سد اسوان به عنوان 84 میلیارد متر مکعب مصر می گیرد 66 ٪ از آب و سودان 22 درصد باقی مانده از 12 ٪ می رود به تبخیر.

رودخانه نیل به دو بخش اصلی شاخه های فرعی. نیل سفید از سرچشمه نیل استوایی lakes منطقه و منبع آبی رود نیل است که از ارتفاعات در اتیوپی. شدت بارش در این دو زیر حوضه بطور قابل توجهی متفاوت است.

تقریبا 86 درصد از آب به مصر سرچشمه از اتیوپی. این می تواند به افزایش تقریبا 95% در فصل بارانی. با وجود اتیوپی عظیم سهم به رودخانه نیل جریان استفاده از آن از آب از رودخانه سیستم است که تقریبا هیچ چیز. همچنین هنوز rankles که مصر مخالف سرمایه گذاری خارجی که در پی آن خنثی اتیوپی گذشته تلاش برای توسعه امکانات ذخیره سازی آب و استفاده از آبی رود نیل آب برای آبی نسل و آبیاری.

10 سال گذشته نیز دیده می شود قابل توجه اقتصادی و تغییرات سیاسی در نیل آبی حوضه. این شامل تولد یک کشور جدید (سودان جنوبی) بهار عربی در مصر و چشمگیر رشد اقتصادی در اتیوپی با مقیاس بزرگ سرمایه گذاری خارجی در بخش کشاورزی.

با استفاده از این محیط در حال تغییر اتیوپی رسما راه اندازی طولانی برنامه ریزی شده و بزرگترین آن-تا کنون مهندسی پروژه در آوریل 2011. این سد با بودجه $4.8 میلیارد و ظرفیت نصب شده از 6,450 مگاوات واقع شده است در حدود 15 کیلومتر از مرز سودان. پروژه ایجاد یک مخزن با حجم بیش از 74 میلیارد متر مکعب.

خرید اینترنتی

اتیوپی انگیزه برای ساخت این سد آبی کاملا آشکار است. تنها 10 درصد از آن بالقوه برق آبی شنود گذاشته است در حالی که تنها 25% از جمعیت است و دسترسی به برق است.

دولت اتیوپی قصد دارد به عرضه برق به بیشتر از جمعیت آن است. آن را نیز در نظر دارد برای فروش مازاد انرژی به کشورهای همسایه.

مصر است که در مجازی کنترل نیل آب برای قرن ها است نگران اتیوپی چالش به آن در حوضه. مصر تقریبا به طور کامل وابسته به رود نیل خود را برای تامین آب و آبیاری.

بدون شک وجود دارد که در مقیاس بزرگ آب انحرافات بالادست خواهد تاثیر شدید در مصر تولید مواد غذایی و بهداشت عمومی. این سد است که به منظور تولید برق آبی که بدان معنی است که آن را تنها ذخیره آب را منحرف آن برای آبیاری. هنوز مصر است که به طور جدی نگران از دست دادن تاریخی خود را کنترل نیل آب.

به نوبه خود, اتیوپی می بیند سد به عنوان یک ماده از غرور ملی و نماد موفقیت اقتصادی است. آن را دریافت کرده است برخی از پشتیبانی از سودان که امیدوار به خرید ارزان و آبی. این سد نیز ممکن است کمک به جلوگیری از سیلابهای فصلی و تنظیم جریان رودخانه و افزایش طول عمر از سودان سدها جلوگیری از silting.

چند دیگر رود نیل سفید ساحلی کشورهای مانند کنیا رواندا تانزانیا و اوگاندا نیز پشتیبانی اتیوپی مناسب برای ساخت سد به عنوان آنها نمی خواهند مصر دیده می شود به عنوان داشتن رودخانه است.

چندین تلاش در ساخت یک حوضه مبتنی بر مدیریت آب چارچوب به ویژه از طریق بانک جهانی-آغاز نیل ابتکار عمل شکست خورده اند. این نقطه چسبیده بود و مصر را مبنی بر حفاظت از آن تاریخی با حقوق.

مصر اولیه صریح مخالفت با این پروژه رقیق شده تا حد زیادی در سال های اخیر است. این درست است به خصوص پس از مذاکرات فنی آغاز شد بین آب از مقامات مصر و اتیوپی و سودان در سال 2013.

مصر در حال حاضر پذیرفته شده در این سد به عنوان عمل انجام شده – آن را در حال حاضر بیش از 70 درصد کامل است. اما آن را می خواهد به می گویند در عمل است.

Nitty ریگ دار

سال گذشته مذاکرات سه جانبه بین اتیوپی و سودان و مصر موفق به رسیدن به توافق بیش از پر کردن و بهره برداری از سد. نتیجه این شد که برای اولین بار یک حزب در خارج – آمریکا – درگیر شدم. اما قوی بازو تاکتیک های ما را به زور به یک توافق شکست خورده در مارس سال 2020 به عنوان اتیوپی حاضر به قبول شرایط.

اتحادیه آفریقا در حال حاضر تسهیل مذاکرات میان سه کشورهای ساحلی. آنها هنوز در تلاش به:

  • پیدا کردن یک فرمول برای نحوه کار این سد اگر وجود دارد یک دوره طولانی مدت از خشک سال

  • ایجاد چه ساز و کاری باید در جای خود برای مدیریت اختلافات است.

حتی به این مذاکرات ادامه, اتیوپی اعلام کرده است آن را به دست آورد هدف خود را برای سال اول از پر کردن سد.

مصر نمی تواند انجام دهد بسیار به جز قرار داده و فشار دیپلماتیک بر اتیوپی به توافق برسند به یک معامله قابل قبول. تلاش خود را برای حمایت از کشورهای عربی و حتی درخواست شورای امنیت سازمان ملل برای مداخله موفق نشده اند در محدود کردن اتیوپی در ساخت سد و یا شروع به پر کردن مخزن.

چرا جنگ به نظر نمی رسد به احتمال زیاد

با وجود قبلی تهدیدات مصر به اقدام نظامی من فکر نمی کنم این است که جدی امکان برای تعدادی از دلایل.

تا به امروز هیچ کشور مبارزه کرده است جنگ بر سر منابع آب. وجود دارد بدون هیچ دلیل که چرا این مورد متفاوت است.

همچنین مصر ندارد و قریب به اتفاق برتری نظامی بیش از اتیوپی. علاوه بر به راه انداختن یک جنگ خواهد بود لجستیکی دشوار به دلیل آن است هیچ پیوسته مرز اتیوپی. این به این معنی آن خواهد نیاز به سودان برای پیوستن به جنگ.

آنچه در مورد این گزینه به سادگی بمب گذاری در سد? بعید است که این امر را در مصر سدها و پروژه های آب اهداف مشروع برای نیروهای اتیوپی.

یکی دیگر از عوامل عمده است که اتیوپی بسیار بیشتر از حمایت از مصر در میان دیگر در شرقی آفریقا کشورهای ساحلی رود نیل واقع است. همه می خواهم برای توسعه نیل منابع آب برای آبی نسل و آبیاری بدون اینکه محدود مصر تاریخی با حقوق.

سد افزایش یافته است و ضرورت رسیدن به توافق میان نیل آبی کشور است. این می تواند باز کردن راه برای حوضه مبتنی بر همکاری میان تمام نیل کشورها یک فرایند است که مسدود شده توسط رقابت بین مصر و اتیوپی.

اتیوپی پروژه سد پتانسیل عظیمی می شود نه تنها یک منبع عظیم از برق آبی برای تولید انرژی-گرسنگی تحت توسعه اتیوپی اما آن نیز کمک خواهد کرد به منظور تسهیل یکپارچگی اقتصادی در منطقه است. آن را قطعا به ایجاد تنش در منطقه است اما در همان زمان آن کمک کرده است برای شکستن صد ساله بست از مصر در حوضه.

توافق بر پر کردن و بهره برداری از سد میان مصر و اتیوپی و سودان خواهد ساخت یک بنیان قوی برای آینده آب فرامرزی همکاری در حوزه رود نیل.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de