ایاصوفیه: تبدیل این ترکی گنج به یک مسجد در تقابل با آن یونسکو وضعیت

این ایاصوفیه فقط باز کرده است برای دریافت مسلمان سنی نمازگزاران برای اولین بار پس از سال 1931. تصمیم به تبدیل این ساختمان در استانبول ترکیه از یک موزه را به مسجد تقسیم کرده است ، بسیاری از ترکی ساکنان ستایش تحول در حالی که عمدتا سکولار ترکیه ساکنان و خیلی از جامعه بین المللی برای پیدا کردن آن غیر قابل تصور.

استراتژیک واقع شده است برای بیش از دو هزار سال در بسفر بین اروپا و آسیا و بین دریای سیاه و دریای مدیترانه, استانبول, شده است, سایت اصلی, مذهبی, سیاسی و رویدادهای هنری در تاریخ جهان است.

این ایاصوفیه در اصل یک کلیسای بیزانس ساخته شده در قرن ششم و برای یک دوره کوتاه در قرن 13th یک کلیسای کاتولیک تبدیل شد به یک مسجد در 1453. آن را نمادی از عثمانی فتح استانبول توسط Mehmed II, همچنین شناخته شده به عنوان فاتح.

ساختمان مدیون آن شکوه و جلال به عثمانی معمار ارمنی منشاء سینان. بین 1566 و 1574, Mimar Sinan گسترده تقویت بیزانس ساختار با اضافه کردن دو مناره تامین امنیت آن را به عنوان یک بنای تاریخی که amalgamates نمادهای مسیحیت و اسلام سنی. این ساختمان چیزی کاملا منحصر به فرد در جهان است.

Domed interior of the Hagia Sophia
داخل ایاصوفیه که در آن یک موزه بود. آرتور Bogacki/شاتر

آغاز پایان برای ایاصوفیه قبلی دوره به عنوان یک مسجد آمد و در سال 1928 در هنگام اصلاح قانون اساسی ترکیه تعریف رابطه بین دولت و دین. این بود که پس از اصلاحات ترکیه برای اولین بار رئیس جمهور, Mustafa Kemal Atatürk, که راه اندازی یک سیاسی پایه مدرن و دموکراتیک و سکولار دولت است. به عنوان یک نتیجه ایاصوفیه بسته بود در سال 1931. پس از گسترده نوسازی در سال 1934 آن را تبدیل به موزه شد – یک عمل است که همواره ترکیه سکولاریسم.

اما احساسات مذهبی از هر دو مسیحی ارتدوکس و اسلام سنی شروع به تبدیل شدن به برجسته تر در آغاز قرن 21 با هر دو خواستار آن است که ساختمان باید بازگشت به خود را مذهبی worhsip. در سال 2006 یک اتاق کوچک در این مجموعه مورد استفاده قرار گرفت برای نماز مسیحی و مسلمان کارکنان در سایت. در سال 2007 یک یونانی-آمریکایی سیاستمدار Christos Spirou راه اندازی یک کمپین بین المللی برای بازگرداندن ایاصوفیه به یک کلیسای مسیحی. مبارزات سیاسی داخلی و خارجی به ترکیه باید متمرکز بر کسی که به حق صاحب ایاصوفیه.

در تاریخ 10 ژوئیه سال 2020 ترکیه دادگاه اداری شورای دولتی حکومت به لغو 1934 فرمان. بعد از آن روز, رئیس جمهور ترکیه, رجب طیب اردوغان, امضا حکم ریاست جمهوری تبدیل ایاصوفیه را به مسجد و باز آن را به عنوان محل نماز و عبادت است.

که آن را متعلق به ؟

تبدیل ایاصوفیه را به مسجد بسیار چالش و عواقب آن در ترکیه بلکه در سطح فراملی. این ایاصوفیه یک سایت میراث جهانی یونسکو محاط به عنوان بخشی از مناطق تاریخی استانبول در سال 1985.

یک سایت میراث جهانی در ولایات یک سایت بسیار معتبر و فرهنگی گرانبها به قلمرو است که در آن واقع شده است. اما یک سوال مهم این است: برای چه چنین سایت متعلق به کیست ؟ آن است که به این ملت که در آن واقع شده است یا زیبایی آن ارزش و اهمیت فراتر از ملی مالکیت?

اگر به عنوان یک سایت میراث جهانی آن مسلما متعلق به تمام جهان است. این موضوع قابل بحث است و ممکن است به نظر می رسد بحث برانگیز اما برای کسانی که بر این باورند این سوال که به جلو می آید این است که آیا دولت ترکیه حق دارد برای تبدیل ایاصوفیه و ظروف سرباز یا مسافر با آن میراث ناملموس زمینه چنین به عنوان میراث خود را از بودن یک موزه است.

بسیاری از سایت های میراث جهانی در سیاست های ملی, ملی برندینگ و ارتقاء. اما زمانی که این شامل لینک یا نمایه سازی این سایت به جنبه های ملی و بین المللی ایدئولوژی و هویت یکی همیشه نیاز به “دیگر” شخص دیگری است. وجود دارد یک جنبه انحصاری به این فعالیت های تبلیغاتی.

تاج محل به عنوان مثال اغلب مرتبط با بخش مورد مالکیت در جامعه هند است. آن است که یک مغول-اسلامی بنای تاریخی و یا یک هندو بنای? ممکن است استدلال می کنند که در اصل, تاج محل جایگزین این مذهبی و ملی افراط. آن است که یک سایت میراث جهانی با ارز جهانی و وضعیت.

The Taj Mahal in India at dawn.
تاج محل یکی دیگر از سایت میراث فرهنگی در مرکز مکالمات religous مالکیت. یوری Taranik/Shutterstocl

در یک ورید مشابه این ایاصوفیه است که توسط دولت ترکیه در زمینه de-secularisation از کشور است. Reprising نقش خود را به عنوان یک مسجد و آن را تبدیل به یک نماد مدرن ترکیه کشور که در آن ترکیه پرچم و نمادهای اسلام سنی دیده می شود دست در دست. این به ارمغان می آورد دین و دولت با هم.

بخش

ترکیه یک کشور که در آن اسلام سنی غالب در حالی که فرقه های دیگر مانند علویان (حدود 15 ٪ تا 25 ٪ از جمعیت) در حال سکوت و “othered” این به نوبه خود نسبت به ده-secularisation. با تبدیل ایاصوفیه به مسجد سکولار شهروندان ترکیه هستند “othered” را به عنوان به خوبی. تبدیل شده است بنابراین بسیار چالش برانگیز در چند مذهبی و چند ایدئولوژیک جامعه است.

آن را نیز به ارمغان می آورد بازگشت به شرق و غرب باینری بیش از این ساختمان که در آن مسیحی و سکولار جهان دیده می شود که بیشتر در ترس در مورد تصمیم گیری و مذهبی جهان اسلام است و در مجموع پذیرش. در مجموع این تصمیم بی ارزش ایجاد شده را بدست آورد.

با تمرکز در سطح ملی و سکولار ساکنان استانبول و ترکیه که از ترس ایاصوفیه هرگز دوباره یک موزه است. با توجه به این که به نظر می رسد روشن شدن فشار به سمت دین در سیاست در کشور, آن ممکن است بسیار دشوار برای رسیدن به. حتی اگر مخالف نیروهای سیاسی برنده در آینده ممکن است آنها هرگز جرات آن را تغییر دهید به یک موزه به دلیل مذهبی ثبات بسیار شکننده و بسیار آسیب پذیر در ترکیه است.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de