آلمان می گوید عامل عصبی دوران شوروی در ناوالنی مورد استفاده قرار گرفت

برلین — دولت آلمان روز چهارشنبه گفت الکسی نوالنی رهبر اپوزیسیون روسیه با همان نوع عامل عصبی دوران شوروی مسموم شد که مقامات بریتانیایی در حمله ای در سال ۲۰۱۸ به یک جاسوس سابق روسیه شناسایی کردند.

یافته ها – که کارشناسان می گویند به شدت به دخالت دولت روسیه اشاره می کنند – به احتمال زیاد تنش های روسیه و غرب را افزایش خواهد داد. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان مسموميت در مورد ناوالنی را اقدام به قتل ناميد و گفت قرار است يکی از سرسخت ترین منتقدان ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه را ساکت کند.

بيمارستان برلين که ناراضی را درمان می کند گفت هر چند در حال بهبود است، در وضعيت جدی باقی مانده است. گفته می شود که انتظار بهبودی طولانی را دارد و هنوز هم نمی تواند عواقب درازمدت مسمومیت را رد کند.

دولت آلمان گفت که آزمایش توسط یک آزمایشگاه نظامی آلمان «اثبات بدون شک یک عامل عصبی شیمیایی از گروه نوویچوک» را نشان می دهد.

مرکل گفت: اکنون پرسش های بسیار جدی وجود دارد که تنها دولت روسیه می تواند پاسخ دهد، و باید پاسخ دهد. “او قرار بود سکوت کند، و من این را به قوی ترین شیوه ممکن محکوم می کنم.”

ناوالنی، سیاستمدار و بازپرس فساد که یکی از سرسخت ترین منتقدان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است، در پروازی که در ۲۰ اوت از سیبری به مسکو بازگشت، بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در اومسک برده شد.

او دو روز بعد به بیمارستان چاریت برلین منتقل شد، جایی که پزشکان هفته گذشته گفتند آزمایش های اولیه نشان می دهد ناوالنی مسموم شده است.

مقامات بریتانیایی نوویچوک را سم مورد استفاده در سال ۲۰۱۸ بر روی سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روسیه و دخترش در انگلستان شناسایی کردند.

هیکو مااس، وزیر امور خارجه آلمان، گفت سفیر روسیه روز چهارشنبه به وزارت خود احضار شد و از نظر «بی تردید» از فراخوان آلمان برای بررسی پرونده ناوالنی «به طور کامل و با شفافیت کامل» خبر داد.

دومینیک راب همتای بریتانیایی او گفت که «کاملاً غیرقابل قبول است که این سلاح شیمیایی ممنوعه دوباره مورد استفاده قرار گرفته است.» وی افزود که «دولت روسیه پرونده روشنی برای پاسخ دادن دارد» و «باید حقیقت را در مورد اتفاقی که برای آقای نوالنی افتاد بگوید.»

پس از مسموم شدن نشانه های اولیه ناوالنی، چندین مقام غربی و اروپایی از جمله مرکل، بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا از روسیه خواست تحقیقی انجام دهد.

مقامات روسيه روز چهارشنبه همچنان تنگ دست ماندند و تمایلی به اظهار نظر در مورد مسموميت اين سياستمدار ظاهر نشدند و کرملين گفت هنوز از آخرين يافته ها مطلع نشده است و وزارت امور خارجه افزود آنها “هنوز منتظر” هستند تا مقامات آلمانی به درخواست رسمی برای اطلاعاتی که دادستانی کل روسيه هفته گذشته ارسال کرد پاسخ دهند.

دولت آلمان گفت به شرکای خود در اتحادیه اروپا و ناتو در مورد نتایج آزمایش اطلاع خواهد داد و در مورد پاسخ با آنها مشورت خواهد کرد. آلمان همچنین با سازمان منع سلاح های شیمیایی تماس خواهد گرفت.

مااس، وزیر امور خارجه می گوید: «روسیه خود باید علاقه جدی به روابط خوب با همسایگانش در اروپا داشته باشد.» “در حال حاضر در آخرین زمان، زمان آن رسیده است که سهم قاطعی در این مورد داشته باشد.”

بیمارستان چاریت در یک به روز رسانی اندکی پس از اعلام یافته های نتایج آزمایش گفت که ناوالنی هنوز در مراقبت های ویژه است و بر روی هواکش باقی می ماند. اما گفته می شد که او «به بهبود خود ادامه می دهد.»

این بیمارستان گفت که گیرنده های شیمیایی در اعصاب ناوالنی که توسط سم مسدود شده بودند، به تدریج در حال بازگشت به عملکرد طبیعی بودند که منجر به بهبود وضعیت او شد.

در بیانیه ای آمده است: «بهبودی به احتمال زیاد طولانی است.» “هنوز خیلی زود است برای اندازه گیری اثرات بلند مدت، که ممکن است در رابطه با این مسمومیت شدید به وجود می آیند.”

ائتلاف های ناوالنی در روسیه اصرار کرده اند که او عمداً توسط مقامات این کشور مسموم شده است، اتهاماتی مبنی بر اینکه کرملین آن را به عنوان «سر و صدای خالی» رد کرده است.

لئونید ولکوف متحد و استراتژیست دیرینه نوالنی در توئیتی که عکسی از نام پوتین و امضایی در کنار آن را در بر می گرفت، گفت: «مسموم کردن ناوالنی با نوویچوک در سال ۲۰۲۰ دقیقاً همان ترک امضا در یک صحنه جرم خواهد بود.»

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

خرید کتاب زبان اصلی

آموزش سئو