FLQ بحران: Pierre Trudeau مرد را به یاد می آورد کانادا تحت تهدید تروریستی

“این بود که افسرده ترین زمان من تا به حال در تمام زندگی سیاسی.”

مارک Lalonde سابق لیبرال وزیر کابینه (1972-1984)

مونترال — مارک Lalonde است که 90 سال سن دارد و او به من می گوید: “تقریبا بازنشسته شد.” در سال 1965 به عنوان یک جوان مونترال وکیل Lalonde رفت و به اتاوا به کار برای نخست وزیر لستر پیرسون.

او تنها فرانسه کانادا در دفتر نخست وزیر و یکی از مشاغل بود به مختصر پیرسون در کبک سیاست است. Lalonde به خاطر وجود “شد افزایش نگرانی ها در مورد آنچه اتفاق می افتد در کبک.”

در 1960s, Quebec شد و به سرعت در حال تغییر. آن را به نام یک “انقلاب آرام” به عنوان اقتصادی و اجتماعی تغییر موج از طریق استان است.

سرعت تغییر نمی شد به اندازه کافی سریع برای کوچک رادیکال عنصر در کبک. آن را می خواستم چیزی کمتر از مستقل سوسیالیستی کبک.

در سال 1963 یک گروه از کسانی که جوان رادیکال تشکیل جبهه د آزادی du Quebec این FLQ. آن اسلحه بدست گرفت و شروع به هفت سال مبارزه با خشونت است.

FLQ separatists
مشکوک طلبان به ارمغان آورد به یک ایستگاه پلیس در Oct. 16 و 1970 به عنوان سربازان و پلیس را در دستگیری ها در مناطق جدایی طلب تحت تمدید مقررات ویژه جنگ emegencies عمل (کانادا مطبوعات)

این FLQ به سرقت برده دینامیت و شروع به بمب گذاری فدرال ساختمان پایگاه های نظامی و برجسته نمادهای انگلیسی اقتصادی در کبک مانند مونترال بورس.

امروز Lalonde تنها کانادا چپ که می تواند داستان FLQ بحران از داخل دفتر نخست وزیر است. زمانی که من رسیده به او برای به اشتراک گذاشتن حساب خود را از تاثیر Front de آزادی du Quebec, Lalonde موافقت شود.

برای Lalonde این FLQ اقدامات بودند starkest نشانه ای از افزایش ناسیونالیسم در کبک. “من شوکه و شگفت زده است که مردم فکر می کنم که آنها نیاز به توسل به این نوع از عمل به آن نقطه,” او گفت:.

این FLQ هدف از ابتدا روشن است. اولین مانیفست در مارس سال 1963 قول داد: “با اسلحه! ساعت از انقلاب ملی در آمده است! استقلال یا مرگ!”

FLQ bombing of Montreal Stock Exchange
یک بمب کاشته شده توسط FLQ منفجر کردند در داخل مونترال بورس ساختمان در فوریه. 13 سال 1969 مجروح شدن 27 نفر (CTV)

و ماه مبارزه با تروریسم ادعا کرد اولین قربانی یک گارد امنیتی کشته شده توسط یک بمب. چند هفته بعد یک بمب متخصص دفع شد به طور جدی معلول در تلاش برای خنثی کردن یکی از 10 بمب کاشته شده در صندوق های پستی در Westmount.

توسط 1968 زمانی که پیر ترودو نخست وزیر شد, بمب گذاری کمپین در حال رشد بود و در حال تبدیل شدن بیشتر بی پروایی نشان دادن. Lalonde بود در حال حاضر ترودو اصلی وزیر و به خاطر وجود رشد آگاهی از تاثیر FLQ تروریسم است. هفت سال از FLQ بمب ادعا کرده شش زندگی و زخمی شدن بسیاری دیگر.

در 5 اکتبر 1970 FLQ مطرح سهام, آدم ربایی, انگلیسی, تجارت کمیسر جیمز کراس در مونترال. آن آمریکای شمالی برای اولین بار سیاسی ربایی آغاز شد و آنچه در حال حاضر شناخته شده در تاریخ کانادا به عنوان اکتبر بحران است.

ربودن حیرت زده اتاوا.

“هیچ کس انتظار این را صادقانه میگویم. این یک شوک و یک حذف چالش برای دولت فدرال گفت:” Lalonde. بحران عمیقتر پنج روز بعد هنگامی که یکی دیگر از FLQ همراه ربوده Pierre Laporte کبک وزیر کار.

ترودو استفاده Lalonde به ماندن در بالای تحولات در کبک. Lalonde گفته بود که اگر دولت نمی, چیزی, “اوضاع را از کنترل خارج شود.”

در اکتبر 16, ترودو دولت به استناد قانون اقدامات جنگ.

War Measures Act
(کانادا پرس / پیتر Bregg)

Lalonde به یاد کابینه “صرف مقدار زیادی از زمان به دنبال راه های جایگزین و در نهایت به.” اجماع بود که تنها قانون اقدامات جنگ را به این دولت قدرت لازم برای جلوگیری از آنچه به نظر می رسد یک FLQ قیام.

قانون اول در آغاز جنگ جهانی اول به دولت قدرت بی سابقه ای در زمان صلح. در روز تقریبا 500 نفر دستگیر شدند.

دستگیری و ارتش در خیابان های کانادا و در کبک متوقف نمی FLQ. کمتر از 48 ساعت پس از استناد به قانون اقدامات جنگ بدن Pierre لاپورت داشت در تنه همان ماشین استفاده می شود به ربودن او.

Lalonde معتقد است با کشتن Laporte این FLQ از دست همه حمایت خود را در کبک. “من فکر می کنم آدم ربایی از لاپورت و ترور لاپورت شورش کردن مردم کبک,” او گفت:.

در تاریخ 3 دسامبر 1970 پلیس امن انتشار جیمز صلیب. او آدم ربایان شد, پرواز به کوبا. در پایان ماه دسامبر لاپورت را آدم ربایان دستگیر شدند. بحران شد.

مارک Lalonde حوادث اکتبر بحران مشخص شده “افسرده ترین زمان” در فعالیت های سیاسی او. او می گوید: او “احساس دیدن کبک در جامعه از بین بردن خود است.”

با رحلت FLQ, مبارزه برای استقلال کبک منتقل شده به صندوق های رای است. مذاکره کبک نقش در کانادا گرفت تا ساعت بسیاری از Lalonde سیاسی سال در اتاوا.

در خانه اش به دنبال روی سنت لارنس رودخانه Lalonde نشان دهنده در کبک محل در کانادا 50 سال بعد: “من مطمئن هستم در مورد آینده و فکر کردن مردم کبک در حال آشتی که این تصور که بهترین خود را به آینده است که در کانادا به جای جدا شدن از کانادا است.”

سازمان دیده بان W5 را “تاریکترین ساعت” پنج شنبه 7 p. m. در CTV

اصلاح:

Backstory:

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.dehec.sutny.im

خرید کتاب زبان اصلی

آموزش سئو