بانک مرکزی انگلستان در نظر گرفتن نرخ بهره منفی — آن را لازم نیست هنوز

بانک های مرکزی به حد کشیده شده, تلاش برای حمایت از اقتصاد در طول رکود اقتصادی بی سابقه COVID-10. بانک مرکزی انگلستان در حال حاضر در نظر دارد نرخ پایه خود را به زیر صفر کاهش دهد. بانک تا کنون به دور از نرخ منفی، نه تنها به دلیل آنها بسیار سخت تر برای توضیح به مردم و بانک ها، که سیستم های فن آوری حتی ممکن است قادر به رسیدگی به این تغییر است.

در 0.1% نرخ پایه فعلی در حال حاضر کمتر از آن است که تا کنون بوده است. تصمیم گیری در مارس 2020 هنگامی که بانک عمل تهاجمی به سهولت درد تحمیل شده بر اقتصاد توسط همه گیر coronavirus گرفته شده است.

علاوه بر کاهش نرخ به سطوح بی سابقه، بانک نیز گسترش برنامه خرید اوراق قرضه خود، شناخته شده به عنوان کاهش کمی یا QE. QE توسط تمام بانک های مرکزی اصلی به عنوان یک جایگزین برای کاهش نرخ زیر صفر استفاده شده است. شامل خرید های بزرگ از دارایی های مالی، که افزایش قیمت آنها و کاهش بازده.

بانک های مرکزی بزرگ در سراسر جهان از QE، از جمله فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا، به عنوان یک راه موثر برای افزایش نقدینگی و اعتماد به نفس در بازارها استفاده کرده اند، در حالی که به موسسات مالی اجازه می دهد تا سبدهای خود را دوباره تعادل بخشد. آن را کمک کرده است بانک های مرکزی برای جلوگیری از کاهش قیمت – مارپیچ منفی از سقوط قیمت, افزایش بار بدهی و حل و حل.

اما حتی QE هم محدودیت های خود را دارد. تنها آنقدر دارایی های مالی وجود دارد که یک بانک مرکزی می تواند بدون در معرض خطر قرار دادن پول مالیات دهندگان، آن را خریداری کند. QE ترازنامه های بانک مرکزی را گسترش می دهد، که در نهایت به معنای ریسک های بزرگتر برای مالیات دهندگان و قیمت دارایی های بالاتر است – سیاست پولی را سیاسی تر از آن می کند که به طور معمول مورد، با ثروتمند کردن دارندگان دارایی ها.

CC BY-SA

– از قدرت آتش خارج می شود

خطر این وجود دارد که نرخ بهره منفی وام دهی بانکی و ثبات مالی صدمه بزند. از این رو، بانک های مرکزی به طور معمول از این قلمرو اجتناب می کند – مگر اینکه آنها در حال اجرا از قدرت شلیک.

نرخ منفی می تواند در صرفه جویی و سرمایه گذاران احتکار پول نقد منجر شود. پس از همه چرا هر کسی پس انداز خود را در یک بانک قرار داده اگر این بدان معنی است که ارزش آن را از دست می دهد در مقایسه با پول نقد؟ اگر مردم پول نقد احتکار می کنن، بانک ها پول کمتری برای قرض دادن به بنگاه ها و خانوارها خواهند داشت. این نمی تواند چیز خوبی برای اقتصاد باشد.

سود بانکی به ناچار تحت تاثیر قرار خواهد گرفت – و این ممکن است سیستم مالی را شکننده تر و مستعد بحران. کاهش سود بانکی ممکن است به نظر خوب اما واقعیت این است که بانک های ضعیف تر سردرد برای سیاست گذاران و یک خطر بزرگ برای مالیات دهندگان، به عنوان بانک های بزرگ اغلب با پول مالیات دهندگان به نجات برای جلوگیری از بحران مالی است.

پس چرا بانک مرکزی انگلیس با استفاده از نرخ های منفی در حال حاضر در نظر گرفته شده است؟ خوب، یک دلیل واضح این است که QE به حدود خود رسیده است و اقتصاد در رکود عمیق باقی می ماند. دلیل دیگر این است که بانک های مرکزی دیگر آن را با برخی از موفقیت استفاده کرده اند.

برای مثال، تسهیلات سپرده گذاری بانک مرکزی اروپا، برای بانک های استفاده کننده از آن، مجازاتی به ازای هر سال ۰/۵٪ را تحمیل می کند. این کار بانک ها را از پارک کردن ذخایر اضافی خود با بانک مرکزی دلسرد می کند و در عوض آنها را تشویق می کند که با نرخ های مثبت اما پایین وام دهند. در همین حال، نرخ اصلی بانک مرکزی اروپا – آنچه بانک ها برای قرض گرفتن از بانک مرکزی اروپا پرداخت می کنند – از سال ۲۰۱۶ ۰٪ بوده است، بنابراین بانک ها خود نرخ منفی برای قرض گرفتن از بانک مرکزی اروپا پرداخت نمی کنند.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de