۱۷ هزار هکتار زمین کشاورزی البرز دارای سیستم آبیاری نوین است

[ad_1]

حجت اله رضایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال نیز با اختصاص ۲۳ میلیاردو ۶۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی، تجهیز یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی البرز به سیستم آبیاری نوین در برنامه کاری قرار گرفته که تاکنون ۶۱۰ هکتار آن محقق شده است.

وی ادامه داد: مابقی این پروژه  تا ۲ ماه آینده به اتمام می رسد ضمن آنکه امسال نیز عملیات تجهیز یک هزارو ۷۰۰ هکتار دیگر از زمین های کشاورزی البرز از محل سایر منابع مالی در دست اقدام قرار گرفته است.

رضایی گفت: از مجموع ۶۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی البرز، ۱۰ هزار هکتار آن  به دلایل مختلف همچون نداشتن مستندات قانونی و منابع آبی مناسب و همچنین صعب العبور بودن امکان اجرای این طرح وجود ندارد.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی استان البرز اضافه کرد:‌ در ۳۷ هزار هکتار دیگر از اراضی کشاورزی استان امکان اجرای این طرح وجود دارد ولی پیش بینی شده تا افق ۱۴۰۴ در صورت تامین اعتبار ۱۰ هزار هکتارآن به سیستم نوین آبیاری مجهز شود.

روش های نوین آبیاری در کشور به منظور استفاده بهینه از آب و صرفه جویی در آب کشاورزی به طرق مختلف همچون بارانی، قطره ای، کم فشار و زیرسطحی انجام می شود ولی در سالیان اخیر رویکرد به استفاده از نوار تیپ به دلیل بهره وری بالا و کم هزینه تر بودن بیشتر شده است.

[ad_2]

Source link