۱۲ حلقه چاه آب غیرمجاز در کاشان مسدود شد

[ad_1]

حسن جوکاری روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با مسدود کردن این چاه‌ها در مجموع از برداشت غیرمجاز ۲۰ لیتر آب بر ثانیه جلوگیری شد.

وی بیان کرد: همچنین پنج دستگاه حفاری غیرمجاز چاه آب نیز در این مدت شناسایی و با حکم قضایی در شهرستان کاشان توقیف شده است.

مدیر منابع آب کاشان با تاکید بر جلوگیری از برداشت آب از منابع دشت ممنوعه در منطقه اظهار داشت: این برداشت‌ها به فرونشست و ترک خوردن زمین، خشک شدن باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی، قنات‌ها و چشمه‌ها منجر می‌شود.

وی اضافه کرد: برای کاهش مصرف آب، طرح‌های تجمیعی آبیاری با همکاری کشاورزان در دستور کار اداره جهاد کشاورزی این شهرستان قرار گرفته است و از  سال ۹۴ تا کنون بیش از ۹ هزار و ۶۸۰ هکتار از زمین‌ها به طرح‌های تجمیعی آبیاری نوین مجهز شدند.

جوکاری با تاکید بر نهادینه کردن ترویج فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف آب، تصریح کرد: برداشت بی رویه از منابع آب دشت کاشان موجب افت شدید سطح آب در سفره‌های زیرزمینی شده است.

با توجه به اقلیم خشک و کم باران در نتیجه هم‌جواری با کویر، تبخیر بالا، دوری از دریاها و افت سطح آب‌های زیرزمینی در سال ۶۰ دشت کاشان ممنوعه اعلام شد.

بر اساس آخرین آمارها ۳۵۰ حلقه چاه آب عمیق با مصرف کشاورزی، ۹۲ حلقه چاه آب آشامیدنی شهری و ۴۸ حلقه آب آشامیدنی روستایی در شهرستان کاشان وجود دارد.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

[ad_2]

Source link