پوتین در مورد حل مناقشه قره‌باغ با علی‌اف و پاشینیان گفت وگو کرد

به گزارش ایرنا ، تارنمای ریاست جمهوری روسیه دوشنبه شب اعلام کرد که ولادیمیر پوتین در اول و دوم نوامبر ( ۱۱ و ۱۲ آبان) به ترتیب با «نیکول پاشینیان» نخست وزیر جمهوری ارمنستان و “الهام  علی اف” رئیس‌ جمهوری آذربایجان مکالمه تلفنی داشت و مسائل مربوط به حل و فصل مناقشه قره باغ به طور کامل مورد بحث قرار گرفت.

این پنجمین گفت وگوی پوتین با سران باکو و ایروان از زمان بروز مناقشه جدید در قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان بوده است.

 روسیه تلاش‌های گسترده ای را برای حل و فصل مناقشه قره باغ با استفاده از روش‌های سیاسی و دیپلماتیک در سطح منطقه ای و بین المللی آغاز کرده است اما تاکنون نتوانسته است به تنش بین ایروان و باکو پایان دهد. 

 مقامات روسیه می گویند: هم با استفاده از ظرفیت ملی و هم در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، به تلاش های خود برای حل این بحران ادامه خواهند داد.

 در همین راستا مقامات روس تماس منطقه ای و بین المللی زیادی را این روزها برقرار کرده اندو ضمن تاکید بر توقف فوری جنگ پیشنهادهایی را برای پایان مخاصمه به دو طرف ارایه داده اند.

 وضعیت بحرانی قره باغ درحالی است که جمهوری اسلامی ایران نیز با رعایت حسن همجواری و اصل بیطرفی تلاش های گسترده ای را برای حل این مناقشه با رویکرد منطقه ای و توجه به واقعیات آغاز کرده است . 

در همین راستا، ایران طرحی را برای حل مناقشه قره باغ تهیه کرده است که هفته گذشته توسط سید عباس عراقچی فرستاده ویژه ایران در سفر به جمهوری آذربایجان، روسیه ، ارمنستان و ترکیه به نمایندگان این کشورها در امور بحران قره باغ پیشنهاد و تبیین شد.
 
درگیری‌های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ۶ مهرماه گذشته آغاز شده است و برغم این که با دخالت میانجیگران بین‌المللی سه بار توافق آتش بس میان طرفین حاصل شده، این درگیری‌ها بیش از یک ماه است همچنان با شدت ادامه دارد.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.Source link

خرید کتاب زبان اصلی

آموزش سئو