وکیل امور خانواده چه نقشی در دعوای حق ملاقات فرزندان طلاق دارد؟

حضانت فرزند یا فرزندان یک زوج که تصمیم به جدایی می گیرند پس از جاری شدن صیغه طلاق با توجه به حکم دادگاه و توافق طرفین با پدر یا مادر خواهد بود. در بعضی موارد نیز اگر تعداد فرزندان بیش‌تر باشد ممکن است بین والدین تقسیم شوند.

اما جدای از بحث حضانت که در نهایت با پدر یا مادر باشد موضوع مهم دیگر ملاقات با فرزند یا فرزندان است. پدر یا مادری که حضانت را بر عهده ندارند حق دارند فرزند خود را ببینند. بنابراین در صورت عدم اجازه یکی از طرفین برای ملاقات فرزند خود می توانید از طریق دادگاه اقدام نمایید و برای اینکار می توانید از وکیل خانواده کمک بگیرید.

اما حضانت به چه معناست؟

حضانت در یک دیدگاهی کلی عبارت است از نگهداری از فرزند و این نگهداری دربرگیرنده ابزار مورد نیاز برای بقا، رشد، سلامت جسمی و همچنین روحی فرزند است. از جمله موارد و ابزاری که در حضانت فرزند مورد توجه است می توان به مسکن، تغذیه مناسب، پوشاک مناسب، فراهم آوردن شرایط بهداشت و درمان مناسب، فراهم آوردن امکان تحصیل مناسب و به صورت کلی آنچه که فرزند باتوجه به سن خود به آن نیاز دارد اشاره کرد.

پدر یا مادر بنا بر مصلحت فرزند و با توجه به فراهم آوردن شرایط بهتری برای زندگی فرزند خود حضانت کودک را بر عهده گرفته و جدا می شوند.

البته بنا بر قوانین حضانت کودک تا رسیدن به ۷ سالگی با پدر است اما تحت شرایط و مواردی این حضانت به مادر نیز سپرده می شود از جمله توافق طرفین عدم صلاحیت پدر برای نگهداری از فرزند یا فرزندان و … .

حق ملاقات فرزند و وظیفه وکیل خانواده در این دعوی

پس از جدایی والدین و مشخص شدن حضانت فرزند یا فرزندان پدر یا مادری که حضانت با وی نیست می تواند بنا بر توافق یا براساس حکم دادگاه قانون با فرزند خود ملاقات داشته باشد و طرف دیگر نمی تواند این حق را از وی سلب نماید.

به عبارت دیگر ملاقات فرزند یک حق است. بنابراین پس از طلاق، بین والدین بر سر زمان و چگونگی و شرایط ملاقات توافق صورت می گیرد یا دادگاه ضمن حکم خود، مدت ملاقات و شیوه آن را برای شخصی که حق حضانت ندارد، مشخص خواهد کرد که در اغلب موارد دادگاه‌ها دو روز یا یک روز از پایان هفته را برای ملاقات فرزند با پدر یا مادر اختصاص می دهند.

یکی از مواردی که پس از طلاق حائز اهمیت است تعیین زمان و مکان مناسب برای ملاقات با فرزندان مشترک است که مصلحت طفل نیز حفظ شود و به دلیل عدم آگاهی مرد یا زن از قوانین بهتر است حتما با وکیل خانواده در این زمینه مشورت کرد.

آیا می توان ملاقات با فرزند را از پدر یا مادر سلب کرد؟

بر اساس ماده 1174 قانون مدنی «در صورتی که به علت طلاق یا به هر جهت دیگر، ابوین طفل در یک منزل سکونت نداشته باشند، هر یک از ابوین که طفل تحت حضانت او نمی‌باشد، حق ملاقات با فرزند خود را دارد.» بر اساس این قانون هیچ کدام از والدین نمی توانند سبب جلوگیری از ملاقات با فرزند توسط دیگری بشوند.

امکان سلب نمودن حق ملاقات فرزندان بعد از طلاق نیز وجود ندارد. در نظر بگیرید که یکی از والدین دارای فساد و انحطاط اخلاقی نیز باشد، حتی در این صورت نیز نمی توان حق ملاقات با فرزند را از او به طور کلی سلب نمود. در چنین شرایطی به نظر دادگاه ممکن است مواعد و زمان ملاقات با فرزند کاهش یابد. برای مثال به جای این‌که ملاقات هر پنج روز یک بار باشد به هر ۱۵ روز یک بار یا هر ماه یک بار موکول می شود.

فقط در زمانی که ملاقات خوف و ترس جانی برای فرزند داشته باشد و پدر یا مادر حالت خطرناک روانی داشته باشند، در این صورت برای جلوگیری از صدمه به فرزند، می توان با حکم دادگاه مانع از دیدار یکی از والدین که دچار چنین مشکلی هستند، شد.

نقش وکیل خانواده در ملاقات فرزند یا سلب ملاقات چیست؟

در نظر داشته باشید اگر به ناحق حق ملاقات با فرزند از شما سلب شده باشد یا به دلیل قانونی و محکمه‌پسندی بخواهید برای امنیت فرزندتان ملاقات با او را از همسر سابق خود سلب کنید ممکن است در این مسیر گرفتار پیچ و خم ها و رویه های قانونی شوید که اطلاعی از آن ندارید، به همین دلیل باید به وکیل خانواده متخصص مراجعه کنید زیرا حضورش برای پیروزی شما ضروری خواهد بود.

وکیل امور خانواده خوب و با تجربه به سبب داشتن پرونده های مشابه می تواند به شما در این زمینه کمک کرده و از ضرر و زیانها و مشکلات پیش روی شما جلوگیری نماید، چرا که وکیل خانوادگی در زمینه قانون خانواده و طلاق و حضانت تخصص داشته و بهترین گزینه شما برای رسیدن به هدفتان خواهد بود.

خرید کتاب زبان اصلی

آموزش سئو