نمایی از آذربایجان از پنجره مسیحیت

[ad_1]

آذربایجان اکثریت کشور مسلمان است. اگرچه اسلام دین غالب مردم آذربایجان است، اما سیاست رسمی این کشور انسجام قومی و مذهبی، بردباری و وجود هماهنگ است. مسلمانان، مسیحیان و یهودیان، سه دین اصلی توحیدی، در آذربایجان در هماهنگی و همزیستی زندگی و عمل می کنند. به همین ترتیب، این امر در مورد سایر ادیان نیز صدق می کند.

در هر سفری که به آذربایجان داشتم، صرف نظر از اینکه فرد از چه دینی پیروی می کند، همیشه با احساس درگیر بودن مواجه می شدم.

من اسقف خوان کارلوس مندز، بنیانگذار کلیساهای در عمل، مستقر در کالیفرنیا، در آذربایجان را هنگامی که هر دو در یک انجمن بین ادیان شرکت کردیم، ملاقات کردم. دو شهروند کالیفرنیایی، یکی مسیحی و دیگری یهودی، در یکی از کشورهای اکثریت مسلمان یعنی آذربایجان ملاقات کردند.

از اولین ملاقات و تعامل ما، یک دوستی و همکاری حرفه ای ایجاد کرده ایم.

مطالب زیر مجموعه ای از گفتگوهای جاری است که در طول زمان با اسقف مندز، که اسقف کلیسای باپتیست است و به اندازه کافی از آذربایجان بازدید کرده است، داشته ام تا با جامعه مسیحی این کشور آشنا شده است. در اینجا نمای پنجره ای به اقلیت مسیحی آذربایجان است.

مسیحیت دارای شاخه های متعددی است که از جمله آنها می توان به کاتولیک رومی، لوتری، ارتدوکس یونانی، ارمنی و در نهایت باپتیست اشاره کرد که همگی در آذربایجان حضور دارند.

به گفته اسقف مندز، کلیسای ارتدکس روسی و کلیساهای لوتری هر دو دارای مکان های تاریخی در باکو هستند.

خانواده نوبل، خانواده‌ای سرشناس سوئدی و روسی که به‌خاطر کمک‌های بی‌نظیر خود در امور بشردوستانه و توسعه صنایع تسلیحاتی و نفتی شناخته می‌شوند، که آذربایجان به آن شهرت دارد. کلیسای لوتری در باکو در پایان دهه 1890 با بودجه اعضای جامعه نوردیک ساخته شد و از کمک خانواده نوبل دریافت کرد. این کلیسا در مرکز شهر، اگرچه از تخریب مراکز مذهبی توسط استالین جان سالم به در برد، اما متأسفانه دیگر به عنوان یک کلیسا عمل نمی کند، بلکه به عنوان یک سالن کنسرت استفاده می شود.

اسقف خوان کارلوس مندز مرکز، در سمت چپ او مبارز قربانلی، رئیس کمیته دولتی انجمن های مذهبی جمهوری آذربایجان با یک گروه بین ادیانی – عکس با اجازه اسقف مندز

روز یکشنبه 2 اکتبر 2016، پاپ فرانسیس به عنوان بخشی از یک تور گسترده تر در قفقاز جنوبی که شامل توقف هایی در گرجستان و ارمنستان نیز بود، از آذربایجان دیدن کرد.

آذربایجان کمتر از 300 کاتولیک در جمعیت مسلمان شیعه خود دارد. پاپ فرانسیس پس از ورود به فرودگاه باکو، در 2 اکتبر، در کلیسای کاتولیک رومی لقاح مطهر مریم مقدس مراسم عشای ربانی برگزار کرد. پاپ فرانسیس در جریان سفر خود به باکو با نمایندگان همه ادیان اصلی دیدار کرد و همچنین از مسجدی بازدید کرد که در آن گفت خدا هرگز نباید برای توجیه بنیادگرایی مورد استفاده قرار گیرد.

زندگی مسیحی در آذربایجان

اسقف مندز به دلیل موقعیت تأثیرگذارش در کلیسای باپتیست، زمانی که رهبران باپتیست آذربایجانی از حضور او در شهر مطلع شدند، اغلب دعوت می‌شد تا با آنها عشاداری را جشن بگیرد، مراسم عبادت مسیحی که در آن نان و شراب تقدیس می‌شود و به اشتراک گذاشته می‌شود.

کلیسایی در باکو، آذربایجان - عکس توسط اسقف مندز
کلیسایی در باکو، آذربایجان – عکس توسط اسقف مندز

اسقف مندز با اعضای کلیسای باپتیست در کلیساهای خانگی موقت در باکو و همچنین سایر مکان‌های تجمعی که مؤمنان اغلب در آنجا گرد هم می‌آیند ملاقات کرد.

این جلسات اسقف را تحت تأثیر صدها نفری که برای جشن گرفتن خدمات مسیحی گرد آمده بودند، قرار داد. دلیل تحت تأثیر قرار گرفتن این است که اگرچه این مسیحیان در سایه اسلام زندگی می کنند، اما فعال هستند و حضور کامل دارند.

اسقف مندز که از آن بازدید کرد، به طور مساوی بین جوانان و بزرگسالان تقسیم شد، که او را بسیار تحت تأثیر قرار داد. در یکی دیگر از کلیساهای باپتیست که او بازدید کرد، با بیش از 100 سال قدمت، آنها خدمات سنتی را انجام دادند. مردان و زنان جدا از هم می نشینند، این رسم که یهودیان ارتدکس در کنیسه های خود به آن پایبند هستند.

اسقف مندز در مورد اینکه چگونه این مسیحیان از کمونیسم جان سالم به در بردند و اکنون در حال شکوفا شدن هستند، صحبت شد. مراسم سنتی با موسیقی همراه است که توسط جوانان اجرا می شود و اسقف مفتخر به ایراد این موعظه شد که به زبان آذربایجانی ترجمه شد.

مراسم دیگری که اسقف در آن شرکت کرد در یک کلیسای معاصر بود. مؤمنان رستورانی را به عبادتگاه تبدیل کردند. حدود 1200 نفر سالن را جمع کردند، فقط در یک اتاق با ظرفیت ایستاده. آنها آوازهای مسیحی معاصر را با همراهی یک گروه می خواندند در حالی که برخی حتی برای شادی قلب خود می رقصیدند. جشن ایمان آنها موضوع اصلی بود و شرکت کنندگانی که “در آن” بودند اوقات خوبی را سپری می کردند. جالب اینجاست که مؤمنان هم آذربایجانی بودند و هم خارجی و همه نامزد بودند. اسقف مندز باید موعظه خود را به سبک غربی تری تطبیق می داد، اما مردم «به آن علاقه داشتند» او برای توضیح لذت عمل به ایمان تکرار کرد. روح در حال جشن گرفتن بود و اسقف به سادگی احساس می کرد که در خانه است.

اسقف مندز در حال بازدید از کلیسایی در باکو، آذربایجان، با کشیش محلی و یک گروه بین ادیان - عکس با احترام اسقف مندز
اسقف مندز در حال بازدید از کلیسایی در باکو، آذربایجان، با کشیش محلی و یک گروه بین ادیان – عکس با احترام اسقف مندز

یکی دیگر از جلسات کلیسایی در ساختمان سفارت برگزار شد که در آن فضا، آداب مسیحیت شرقی و غربی را گرد هم آورد، درست همانطور که یهودیان اشکنازی و سفاردی برای تمرین یهودیت گرد هم می آیند. در کمال تعجب اسقف، انسجام کاملی وجود داشت که از وجود هماهنگ مردم آذربایجان صحبت می کرد. حتی در میان مسیحیان باپتیست، که قادر به مشارکت در هماهنگی، چه در یک عمل سنتی و چه معاصر هستند.

در تجربه ای دیگر، اسقف مندز به کشیشان آموزش داد که چگونه به یک محله خدمت کنند، که با خدمت کردن به خود قبل از خدمت به دیگران، پایه قوی برای کمک به دیگران آغاز می شود.

اسقف مندز در سفرهای خود به آذربایجان همیشه تحت تأثیر آزادی مذهبی در کلیسای ارتدکس روسیه قرار داشت. او به برخی از عبادتگاه‌های آنها زیارت کرد و با خوشحالی روشن شد که چگونه اهل محل می‌توانند بدون ترس از ظلم و ستم دولت آذربایجان به سنت خود ادامه دهند.

با وجود اینکه جامعه مسیحی آذربایجان یک اقلیت است، آزادی مذهب زنده است و همین امر باعث رضایت بیشتر اسقف مندز می شود.

شرکت در مجمع بین ادیان

آذربایجان اغلب مجامع بین ادیان برگزار می کند.

اسقف مندز شرکت در چنین انجمن های پر ارزشی را می یابد. بتوانید با حاجی الله شوکور همت پاشازاده، شیخ الاسلام و مفتی اعظم قفقاز که شامل جمهوری آذربایجان، جمهوری گرجستان، و داغستان، کاباردینو بالکاریا، اینگوشتیا، چچن، قراچای چرکسیا، و آدیگه در فدراسیون روسیه افتخار بزرگی است. همین افتخار با اسقف رم و اسقف ارتدکس روسیه و آقای. میلیخ یودایف، رئیس جامعه باستانی یهودیان کوهستان آذربایجان.

از راست: اسقف خوان کارلوس مندز، حاجی اللهشوکور همت پاشازاده، شیخ الاسلام و مفتی اعظم قفقاز - عکس با اجازه اسقف مندز
از راست: اسقف خوان کارلوس مندز، حاجی اللهشوکور همت پاشازاده، شیخ الاسلام و مفتی اعظم قفقاز – عکس با اجازه اسقف مندز
اسقف مندز از کنیسه ای در باکو، آذربایجان بازدید کرد.  در سمت چپ او خاخام اعظم آذربایجان، شنئور سگال، و یوگنی برنیسن، رئیس کنیسه و یک گروه بین ادیان - اعتبار عکس اسقف مندز
اسقف مندز از کنیسه ای در باکو، آذربایجان بازدید کرد. در سمت چپ او خاخام اعظم آذربایجان، شنئور سگال، و یوگنی برنیسن، رئیس کنیسه و یک گروه بین ادیان – اعتبار عکس اسقف مندز

در گفتگوهایی که در مورد چندفرهنگی و بین ادیان در آذربایجان صورت می گیرد، عوام می توانند به سنت اعتقادی خود عبادت کنند و حتی آن را گسترش دهند. به عنوان مثال، هنگامی که اسقف مندز از جامعه یهودی آذربایجان بازدید کرد، شاهد جامعه ای بود که می تواند آداب و سنن خود را آشکارا و با خیال راحت انجام دهد.

به‌علاوه، یهودیان مدرن‌تر نیز از آزادی عمل به دین خود آن‌طور که صلاح می‌دانند بهره‌مند می‌شوند.

اسقف مندز بیش از همه از نحوه استقبال جامعه آذربایجان از تعامل انسانی بسیار متاثر شده است. اسقف مندز به عنوان رئیس یک سازمان مسیحی فرصت های زیادی برای ملاقات با هزاران مسیحی در باکو داشته است.

اما نه تنها مسیحیان یا باپتیست ها. در حالی که اسقف مندز و نویسنده این مقاله در باکو و قبل از محدودیت‌های سفر همه‌گیر کووید، در مراسم بزرگداشت هولوکاست در خانه معتبر نوبل شرکت کردند، اسقف مندز احساس می‌کرد که بسیار زیاد است. این حتی قابل توجه تر بود زیرا چنین بزرگداشت عمیقی در کشوری با اکثریت مسلمان برگزار شد.

آذربایجان، نماد آزادی

سی و سه سال پیش، مجله نیوزویک آذربایجان را با تقدیر از صفحه جلد خود تجلیل کرد: “1989، تغییر مسیر تاریخ، ایستادگی برای آزادی افراد سال.” این تصدیق در نتیجه آمدن یک میلیون آزربایجانی «جنبش ملی آزادی» به خیابان‌های باکو برای تظاهرات علیه ظلم شوروی صورت گرفت.

جلد نیوزویک، 1989
جلد نیوزویک، 1989

در پی تظاهرات گسترده، در اواخر شب 19 ژانویه 1990، 26000 سرباز شوروی وارد باکو شدند تا قیام مردم غیرنظامی، اشتیاق مردم آذربایجان برای آزادی از یوغ کمونیستی را درهم بشکنند.

تهاجم خشونت‌آمیز شوروی که به «شنبه سیاه» یا کشتار ژانویه معروف است، سرکوب خشونت‌آمیز جمعیت غیرنظامی باکو بود که طبق برآورد رسمی آذربایجان ۱۴۷ غیرنظامی کشته و ۸۰۰ نفر زخمی شدند.

یادآوری «شنبه سیاه» حامل پیامی قوی از استقامت است، ارزش‌هایی که کل ملت آذربایجان را علی‌رغم تحمل مصیبت و سختی عمیق، پایدار نگه داشته است.

امروز، ما یک وقفه شدید و پایدار را از آنچه که به عنوان “زندگی عادی” می شناسیم، تجربه می کنیم. بسیار مهم است که ما اصول آزادی، آزادی، پذیرش و مدارا با یکدیگر را محکم بدانیم. همه اینها در طول زمان نشان داده شده اند که اساسی ترین و مهمترین مواد برای استقامت، بقا، بهبودی و همزیستی مسالمت آمیز هستند.

همانطور که اسقف مندز در مقام برجسته خود بیان می کند: او آینده بزرگی را برای آذربایجان می بیند، فانوس دریایی در قفقاز جنوبی. آذربایجان گواه زنده همزیستی بسیاری از اقوام در یک سرزمین است. بین فرهنگی و گنجینه چندفرهنگی که در یک ملت منسجم و قوی ترکیب شده است.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

خرید کتاب زبان اصلی

آموزش سئو
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum bayan escort - vip elit escort lyft accident lawyer mobil ödeme nakithtml nullednulled themesmobil ödeme bozdurmaAlbibetSpaceman Oynaelf barbuy stripe accountLevitrahipercasinokorsan taksi