ضد کف چیست؟ (آنتی فوم و دیفومر) | قیمت | MSDS | فروش

فوم چیست؟

پراکندگی پایدار گاز در یک مایع، کف یا فوم نام دارد. فوم پدیده ای است که اغلب در طول تولید طی فرآیندهای شیمیایی مایعات به وجود می آید. فوم، حجم موثر در کارخانه ی تولید را کاهش می دهد و منجر به بی نظمی های غیر ضروری می شود. اغلب فوم ها با فرآیند کاربردی مواجه می شوند. شکل زیر نشان دهنده ی افزایش و انفجار حباب های هوا در مایعات بدون سورفاکتانت می باشد. پتروشیمی دانشمند (chemical-co.com)
 

 علت به وجود آمدن فوم

علت به وجود آمدن کف یا فوم، ورود گاز به مواد مایع است. این اتفاق بدین صورت رخ می دهد:
– ورود مکانیکی هوا در طول تولید با هم زدن و مخلوط کردن
– جابجایی هوا در زمان مرطوب شدن رنگدانه ها و پرکننده ها
– ورود مکانیکی هوا در طول برنامه های کاربردی مانند غلت خوردن، اسپری، چاپ
– جابجایی هوا هنگام پوشش بستر متخلخل
– واکنش شیمیایی ثانویه مانند واکنش ایزوسیانات با آب
هنگامی که حباب های ماکرو فوم به وجود آمده اند، ابتدا به سطح نفوذ کرده و به شکل کروی درمی آیند. در این مرحله، حجم مایع فوم بیشتر از حجم گاز فوم است. بنابراین این نوع از فوم، کف مرطوب نامیده می شود. حباب های فوم هنوز کروی هستند و توسط لایه های فوم غلیظ استوارند. حباب های مایع باعث افزایش مداوم سر فوم می شوند. مایع تحت جاذبه از لایه های فوم خارج می شود. در این بین، اصطلاح زهکشی نسبت هوا در فوم افزایش می یابد. فوم کروری در حال حاضر مجبور شده شکل چند وجهی به خود بگیرد. فوم چند وجهی به اصطلاح فوم خشک به دلیل حجم محتوای مایع، کوچک است. فوم چند وجهی تقریبا 100 نانومتر است و خیلی نازک می باشد، اما لایه های فوم کشسان هستند که توسط مولکول های سورفاکتانت سطح ساختار فوم پوشش متفاوتی دارد.

فوم تولید شده غیر یونی


فوم تولید شده توسط سورفاکتانت غیر یونی عموما به عنوان داشتن یک قسمت هیدروفوبیک، آب گریز (بخش نامحلول در آب) در رابط هوا و دنباله هیدروفیلیک، آبدوست (بخش محلول در آب) در یک محلول آبی نشان داده شده است. جهت گیری آن می تواند در مایعات غیر آبرسانی معکوس شود.

فوم تولید شده آنیونی


فوم تولید شده سورفکتانت آنیونی می تواند بار منفی در دم بخش آبدوست باشد. همانطور که مایع آب روی سطح حباب کشیده می شود، بارهای منفی به غلظت حباب در سطح مایع منجر می شوند. اغلب بار منفی به منظور تثبیت حباب به کار می روند و شروع به دفع یکدیگر در رابط می کنند. این پدیده به عنوان یک انفجار الکترواستاتیک شناخته شده است.

فوم تولید شده کاتیونی


فوم تولید شده سورفکتانت کاتیونی می تواند بار مثبت روی بخش آبدوست داشته و رفتاری مشابه با سورفکتانت آنیونی در یک مایع آبی ایده آل را نشان می دهد.
هنگامی که کشش سطحی به اندازه کافی بالا باشد، تشکیل حباب سخت و پایدارتر می شود. اگر یک حباب در حال تحریک مکانیکی باشد، حباب ناشی از هوای نفوذ شده، ساختارهای ورقه ای بسیار پایداری را ایجاد می کند. اثر مارنگونی یک عامل ثابت کننده بزرگ در فوم است و تحت فشار اسمزی قرار می گیرد. در بعضی موارد، مایع آبی از طریق دیواره حباب کشیده می شود و ناحیه ای از غلظت های بالا و پایین سورفکتانت را تشکیل می دهد که گرادیانت را در امتداد سطح حباب ها ایجاد می کند.  شیب می تواند مایع را به دیواره حباب بفرستد، جایی که این پدیده به عنوان یک حمل و نقل سطح شناخته می شود. 
ویسکوزیته ی توده نیز به ثبات فوم کمک کرده است. افزایش ویسکوزیته سیستم همچنین باعث کاهش توانایی ترکیب شدن حباب های کوچکتر به حباب های بزرگتر می شود. اگر حباب به اندازه کافی بزرگ شود (افزایش قطر)، پايداری حباب کاهش می یابد. ویسکوزیته سطح نیز مهم است، زیرا که تشکیل ترکیبات بین حباب ها را تحت تاثیر قرار می دهد. بالا رفتن ویسکوزیته ی توده باعث تشکیل ترکیبات پایین تر بین حباب ها است. تعامل ناشی از پودر کننده برای پراکنده شدن فوم و شکل گیری حباب آن یک تعامل فیزیکی با محلول آبی است.

تثبیت کننده فوم


زهکشی برای حذف آب از لایه های فوم می تواند انجام شود که پس از آن با موافقت خودش نزول می یابد. در عمل زهکشی هنگامی که از دست دادن مایع در لایه های فوم متوقف می شود، لایه ها باعث افزایش غلظت سورفکتانت می شوند. 


آنتی فوم چیست


فوم در بیشتر فرآیندهای تجاری تولید می شود. بعضی از این فرآیندهای رایج شامل:  فرآوری مواد غذایی، تولید مواد شیمیایی، تخمیر، نساجی، تولید چسب، جوهر چاپ، رنگ، پوشش و رزین، مدیریت فاضلاب می باشند. آنتی فوم یا ضد کف برای جلوگیری از تولید کف در طی فرآیند مورد نظر استفاده می شود. وقتی بحث جلوگیری از تشکیل فوم یا کف می شود، از ماده ای به عنوان آنتی فوم، دفومر یا ضد کف استفاده می کنند. در اغلب موارد، اصطلاحات آنتی فوم، دفومر و ضد کف به طور متناوب استفاده می شود. 
فوم می تواند از طریق تحریک مکانیکی یا از طریق یک مکانیزم تحت تاثیر شیمیایی مانند فرآیند تخمیر تولید شود. آنتی فوم یا ضد کف برای کار در محیط های خاص تولید و مهندسی شده است. آنتی فوم ها در محیط های مختلف تحت تاثیر دما، pH، حلالیت یا عدم حل آن، تحت فشار یا انتخاب سازگاری مواد شیمیایی، کار می کنند.
 

نام محصول آنتی فوم
پایه محصول  پلی دی متیل سیلوکسان / اسید چرب / امولوسیون پلیمر آبی 
 نام دیگر  ضد کف / کف زدا / دفومر
 بسته بندی بشکه های 50-100-110-200
 قیمت — 

 

آنتی فوم چگونه تشکیل می شود؟
انتخاب روش ترکیب کننده ضدکف ها به طور عمده به شکلی که در آن عرضه می شود، 
بستگی دارد. اشکال های معمولی امولسیون ها یا غلظت ها هستند. 

مکانیزم عملکرد آنتی فوم یا ضد کف
تشکیل فوم نتیجه حل شدن مولکول ها در یک مایع است. مولکول های محلول تنش سطحی مایع را تغییر می دهند و می توانند به عنوان مواد فعال سطحی (سورفکتانت ها) مشاهده شوند. سورفکتانت ها می توانند غیر یونی، کاتیونی، آنیونی یا آمفوتریک باشند. مایع می تواند آبی، غیر آبی و یا هر دو حالت باشد (بعضی از سیستم های صنعتی شامل محلول آلی که مستلزم توجه خاصی است، می باشند). سورفاکتانت های مختلف انواع مختلفی از فوم و پاکسازی کف را تولید می کنند. هنگام تحریک، حباب ها تشکیل می شوند که بلافاصله با جلوه های گرانشی روبرو می شوند و مایع را در امتداد دیواره حباب به مایع زیر حباب می ریزند. یک تصویر ساده از یک حباب را می توان به عنوان کروی توصیف کرد، که دارای یک دیوار بیرونی و دیوار داخلی است. 
عملکرد استفاده ازآنتی فوم یا ضد کف به نوع فوم یعنی ماکرو و میکرو بودن فوم، بستگی دارد. برای از بین رفتن ماکروفوم روی سطح، جلوگیری از بزرگ شدن انسداد هوا و فروپاشی سریع فوم در فرمولاسیون های آب، آنتی فوم ترجیح داده می شود. آنتی فوم ها با نفوذ به لایه های فوم عمل می کنند.   

خواص آنتی فوم
– PDMS  صد در صد روغن سیلیکون
– فلش پوینت بالا
– محدوده سرویس دمایی گسترده
– اکسیداسیون با مقاومت بالا
– نامحلول در نفت خام
– بسیار محلول در حلال های پایه نفتی
– عمل بالا آمدن برای ارتعاش و صدا
– تغییر گرانروی پایین در دمای (VTC پایین)
– پایداری در فشارهای شدید، عمق چاه ها، حفاری و محیط های زیر زمینی
– طبیعت آبگریز 
– فشار بخار کم
– روان کننده عالی برای اورینگ، گسکت، شیر و آب بند
– قدرت دی الکتریک بالا
– تقریبا همه اجزاء درون آن قرار دارند.
– روانکاری عالی

آنتی اسکالانت

ملزومات ضد کف
– فرمولاسیون نامحلول دارد.
– کشش سطحی پائین داشته باشد.
– ضریب نفوذ مثبت (E)
– ضریب گسترش مثبت (S) یا ضریب پل مثبت و ویژگی های خنثی سازی
به طور اساسی، یک ضد کف باید غیر قابل حل باشد به طوری که باید آن را در قطره کوچک تقسیم کرد. علاوه بر این به راحتی خنثی نمی شود.

کدام دسته از مواد دارای ضد کف هستند؟
مواد فعال معمولی برای فرمولاسیون ضد کف ها در پوشش های آبی حاوی پلی سیلوکسان ها( سیلیکون ها)، مواد معدنی، روغن های گیاهی، روغن و پلیمرها هستند. به طور خاص می توان با استفاده از ترکیب مواد با یکدیگر و همچنین با افزودن ذرات جامد آبگریز مانند سیلیکا.

انواع آنتی فوم
دفومرها یا ضد کف ها به سه دسته تقسیم می شوند:
•  آنتی فوم پایه روغنی: دفومرها یا ضد کف های پایه روغنی، دارای یک حامل روغنی هستند، که این حامل می تواند گیاهی، نفتی یا هر نوع روغن دیگری به غیر از سیلیکون‌ها باشد و در مخلوط کف نامحلول است.
•  آنتی فوم پایه آبی: دفومرها یا ضد کف های پایه آبی انواع مختلفی از روغن‌ها یا واکس‌ها هستند که در یک پایه آبی پخش شده‌اند. منظور از روغن آن‌ها: روغن‌های گیاهی و واکس‌های بلند زنجیره‌ الکل‌های چرب مانند الکل آمین و الکل آمید، صابون‌های اسید چرب و یا استرها می باشد.
•  آنتی فوم پایه سیلیکونی: دفومرها یا ضد کف های پایه سیلیکونی، پلیمرهایی با ساختمان سیلیکونی است که به صورت امولسیون‌های پایه آبی یا روغنی عرضه می‌شوند. این ترکیبات شامل سیلیکای آبدوست پخش شده در روغن سیلیکونی است و ممکن است حاوی گلایکول‌های سیلیکونی یا دیگر مایعات سیلیکونی اصلاح‌شده باشد.

ضد کف سیلیکونی
پلی دی متیل سیلوکسان، پلی سیلوکسان و پلی سیلوکسان اصلاح شده که به طور گسترده ای متعلق به گروه آنتی فوم هاست، از طریق اصلاح با پلی اترها یا پلیمرهای دیگر قابل دسترسی است و استفاده می شوند. سازگاری و اثربخشی آنتی فوم مطابق با فرمول های پوشش های مختلف تنظیم می شود. ضد کف پلی سیلوکسان دارای ویژگی های بسیار زیاد و موثری می باشد.
سیال آنتی فوم سیلیکونی معمولا در محدوده ی وسیعی در نفت و گاز، برنامه های نظامی و صنعتی استفاده می شود و برای تضعیف نوسان، ارتعاش مضر و گشتاور را کاهش می دهد. برنامه اصلی دیگر برای کنترل جریان، کنترل دما و ابزار کنترل فشار استفاده می شود.
سیال سیلیکونی با ویسکوزیته بالا برای استفاده در ابزار و اندازه گیری هایی که بالاترین میزان مقاومت در برابر ارتعاش، صدا و دامنه حرکت نیاز به آن دارند، مؤثر است. طبیعتا سیال های سیلیکونی آبگریز هستند و مانع رطوبت حاصل از ورود به مساحت سنج می گردند. این خیلی مهم است. در دمای پایین، آب غلیظ می تواند منجمد شود و باعث آسیب به قطعات حساس داخل ابزار اندازه گیری شود. در نهایت، سیال مایع سیلیکونی عمر مفید تجهیزات را افزایش می دهد.
 
کاربرد آنتی فوم سیلیکونی در صنعت نفت و گاز
– گل حفاری
– جداسازی نفت و گاز
– دهیدراته شدن و تمیز شدن گاز
– تقطیر نفت

پلی آلومینیوم کلراید
– فرآیند ترک خوردن
– پردازش آسفالت
– تاخیر کک سازی
– تقطیر خلاء
– تانک مخزن سوپاپ
– استخراج بنزن، تولوئن و زایلن
در پالایش نفت، حمل و نقل و پردازش محصول نهایی، فوم می تواند مشکلات عمده ای در تولید و تصفیه نفت ایجاد کند. فوم ها باعث می شوند که پمپ ها و فوران های فرآیند کارایی خود را از دست بدهند. در نتیجه هزینه های پس انداز، هزینه های تعمیر و نگهداری و زمان پردازش افزایش می یابد، در حالی که بهره وری کاهش می یابد. روغن های معدنی، با قدرت بالا و ناسازگاری بالا، مدتهاست به عنوان ضد کف استفاده می شوند. امروزه روغن های معدنی آلیفاتیک در فرمولاسیون های ضد کف استفاده می شوند. آنتی فوم های پایه روغنی گیاهی به عنوان مواد خام تجدید پذیر در فرمولاسیون ضد کف ها به طور فزاینده ای مهم هستند. سیال سیلیکونی برای آنتی فوم، روغن سیلیکونی 100% پلی دی متیل سیلوکسان PDMS است که به طور گسترده ای در پالایشگاه نفت و گاز استفاده می شود. این نوع آنتی فوم برای جلوگیری و فرآیند کاهش کف استفاده می شود. ویسکوزیته ی این ماده از 1000 CST  تا 1000000 CTS در دمای محیط است. پلی دی متیل سیلیکسان سیلیکون مایع در صنعت نفت و گاز، موثرترین مایعات در کاهش فرآیند فوم در کارخانه های تولید، پالایش و گاز می باشد. 
PSF آنتی فومی سیلیکون مایع با ویژگی آبگریزی فیزیکی، طیف وسیعی از دمای بالای خدمات، پایداری حرارتی، تغییرات کم ویسکوزیته در دما، مقاومت بالا در برابر اکسیداسیون، نقاط پرشده بالا، فشار بخار کم، ثبات در فشار بالا، سمیت کم و عدم نفوذ به اکثر مواد می باشد.  
آنتی فوم سیلیکونی نامحلول در روغن خام است اما در طیف گسترده ای از حلال های معمولی مانند تولوئن، زایلن، دیزل یا نفتا، محلول است. نسبت رقت اولیه از 20ppm شروع شده و قبل از رقیق شدن به نام یکی از حلال ها و به طور مداوم با یک پمپ متر اضافه شده است. 

کاربرد آنتی فوم سیلیکونی در جداسازی نفت و گاز
برخی از نفت خام هنگامی که در معرض فشار پایین قرار می گیرند، گاز آزاد می کنند و میل به تبدیل شدن به فوم دارند. این گرایش می تواند به شدت تولید را محدود کند به ویژه در سکوهای دریایی که مشکلات حاصل از تشکیل فوم زیاد است. با استفاده از مصرف 1-5ppm از آنتی فوم سیلیکونی از ذرات می تواند در حفظ حداکثر ظرفیت جداساز و خروجی کمک خوبی داشته باشد. 
 

 


کاربرد آنتی فوم سیلیکونی در گل حفاری
گل حفاری و افزایه های مرتبط با آن بسیار فعال سطحی و مستعد تشکیل فوم هستند. آنتی فوم سیلیکونی به طور موثری فوم را سرکوب می کند. 
 

 


کاربرد آنتی فوم سیلیکونی در دهیدراته شدن گاز
از بین بردن آب از گلیکول ها مانند دی، تری یا تترا اتیلن گلیکول در هنگام خشک کردن گاز اغلب باعث به وجود آمدن فوم شدید می شود. این منجر به از دست دادن گلیکول بالا و کاهش توان مصرفی می شود. افزودن آنتی فوم سیلیکونی به جریان گلیکوپیک باعث از بین رفتن مشکلات حاصل از تشکیل کف می شود. 

کاربرد آنتی فوم سیلیکونی در تمیز کردن گاز
تمیز کردن گاز شامل حذف CO2 و H2S از فوم یا کف می باشد. چنین فرآیندهایی معمولا برای گاز طبیعی، گاز پالایشگاهی، گاز در تصفیه گاز به عنوان بخشی از تولید اتیلن (ترک خوردگی بخار) و در تولید اتیلن اکسید استفاده می شود. ناخالصی هایی مثل هیدروکربن های مایع مهار کننده های چاه و گریس سوپاپ در ورودی گاز می تواند کف را بدون توجه به جذب کننده (MDEA، DEA، TEA و DGA یا محلول کربنات) مورد استفاده قرار دهد. وجود فوم می تواند موجب کاهش توان تولید و همچنین از دست رفتن جاذب توسط انتقال شود. می توان با استفاده از یک آنتی فوم سیلیکونی، فوم را حذف کرد تا فرآیند انتقال به درستی و بدون کاهش توان تولید صورت بگیرد.

کاربرد آنتی فوم سیلیکونی در تقطیر نفت خام
برخی از نفت خام گرایش به تبدیل به فوم دارند که می تواند فرآیند تقطیر نفت را کاهش بدهد. تقریبا میزان 2ppm از یک آنتی فوم می تواند مشکل را حل کند، به طوری که ظرفیت قابل توجهی را افزایش می دهد. 

کاربرد آنتی فوم سیلیکونی در تقطیر خلاء
سیال سیلیکونی می تواند برای کنترل فوم از قسمت های نفت سنگین استفاده کند. نوسان کم از سیلیکون تضمین می کند که آن را با اجزای سنگین تر قیر نفتی باقی بگذارد.

کاربرد آنتی فوم سیلیکونی در فرآیند ترک خوردن
آنتی فوم سیلیکونی اغلب در فرآیندهایی مثل ترک خوردگی برای جلوگیری از تشکیل فوم یا کف در ستون تقطیر استفاده می شود.

کاربرد آنتی فوم سیلیکونی در پردازش آسفالت
آنتی فوم سیلیکونی برای جلوگیری از تشکیل فوم در فرآیندهای آسفالت بسیار موثر است. نمونه هایی از جمله کنترل فوم در پوست کن ها در ارتباط با ناپیوسته شدن پروپان و حذف کف در آسفالت می باشد. و هنگامی که در آسفالت به اندازه 2ppm استفاده می شود، ضد کف های سیلیکونی می تواند تفاوت قابل توجهی در پردازش، بارگیری و حمل و نقل ایجاد کنند.
 

 


کاربرد آنتی فوم سیلیکونی در تاخیر کک سازی
فوم معمولا در طول فرآیند نفت سنگین و آسفالت کک می شود. اضافه کردن 10 ppm از یک ضد کف سیلیکونی پراکنده در نفت سفید، به ظرف استوانه شکل و یا قبل از کوره، به طور کلی فوم را کنترل می کند.

کاربرد آنتی فوم سیلیکونی در استخراج بنزن، تولوئن و زایلن
فومینگ در هر دو پوست کن و استخراج کننده وجود دارد که منجر به انتقال می شود. وجود ضد کف سیلیکونی در اجزای سیستم یا در یک حلال آلیفاتیک و تزریق آن به طور مداوم در بالا بردن پوست خشک کننده باعث جلوگیری از ایجاد فوم می شود.

در طی تولید نفت و گاز، تشکیل کف عوامل زیر را به دنبال خواهد داشت:
– کاویتاسیون پمپ
– انتقال مایع در خطوط جریان گاز

ضد کف ها در برخی از شاخه های صنعت لازم می باشد و به عنوان یک عامل کلیدی برای عملیات کاربردی می باشد. ترکیبات ضد کف در صنعت نفت و گاز برای جلوگیری از تشکیل کف یا شکستن کف های تشکیل شده مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

کف ها از لحاظ ترمودینامیکی ناپایدار می باشد اما به واسطه خواص اشاره شده در ذیل از فرو پاشیدن آنها  جلوگیری می شود:

  • – کشش سطحی

– کاهش نفوذ گاز مابین حباب ها
– اثرات پایداری لایه نازک از برهمکنش سطح متقابل
ضد کف ها براساس با توجه به کاربرد، فرم فیزیکی و نوع شیمیایی آنها دسته بندی می شوند. معمولا ، ضد کفها حاوی عناصر فعال (در هر دو حالت مایع و جامد)، و تعدادی عوامل کمکی همچون امولسیفایرها، عوامل پراکنده ساز، ضخیم کننده ها، نگهدارنده ها، روغن های حامل، سازگارکننده ها، حلال ها و آب می باشند.

عناصر فعال یا ترکیبات فعال (active ingredients)
این ترکیبات مایع یا جامد که فوم را کنترل می کنند
•  ترکیبات مایع
از آنجاییکه کاهش کشش سطحی یکی از مهمترین خواص فیزیکی ضد کفها می باشد، منطقی است که آنها را به وسیله عمل آبگریزی مولکول ها تقسیم بندی کرد.  

چهار دسته از ضد کف ها شناخته شده اند:
– هیدروکربن ها
– پلی اترها
– سیلیکون ها
– فلورو کربن ها

•  عملیات ضد کف با استفاده از ذرات جامد (Synergistic Anti-foam Action by Solid Particles)

جامدات پراکنده شده غالبا جزء ضد کف های فعال به شمار می آیند، و برخی از ضد کف های مایع تنها در حضور جامدات فعال هستند. مکانیزم آنها به این صورت می باشد که عامل فعال سطح ذرات جامد را به سطح رابط حمل نموده که انها کف را ناپایدار می کنند.  
•  عوامل آنتی فوم سیلیکونی

پلی دی متیل سیلوک
پلی دی متیل سیلوکسان در سیستم های غیرآبی فعال است، اما اثرات بازدارندگی کف کمی در سیستم های ابی نشان می دهد.

عوامل جانبی
علاوه بر ضد کف ها، مواد شیمیایی جانبی برای مثال برای اثرات امولسیون سازی و افزایش پراکندگی به فرمولاسیون آنها اضافه می گردند.
•  ترکیبات فعال کننده سطح
امولسیفایرها در سیستم های امولسیون آب-نفت برای ارتقاء پراکنده سازی در سیستم های کف آبی مورد استفاده قرار می گیرند.
•  حامل ها
فرمولاسیون ضد کف ها بایستی برای ذخیره سازی طولانی مدت قبل از استفاده مناسب باشد. غالبا، حلال های آلی با ویسکوزیته پایین شبیه به هیدرو کربن های آلیفاتیک می باشند. حامل ها همچنین خواص ضد کفی از خود اراءه می دهند. آب غالبا به عنوان سیال حامل برای امولسیون های نفت در آب استفاده می گردد.
ضد کفها در استخراج نفت در گل های حفاری، مواد اولیه سیمان نفت و همچنین به طور مستقیم در نفت خام مورد استفاده قرار می گیرند.
سیستم های سیال آبی
الکل ها
الکل های آلیفاتیک با اکسید پلی اتیلن و اکسید پلی پروپیلت در کاهش میزان گاز سیالات حفاری موثر هستند.
استرهای اسید چرب
اروزیل
پلی زیران
اصلاح چاه و سیمان سازی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از صنایع و کارخانجات با آن دست در گریان هستند، تشکیل ناخواسته کف در طی فرآیند تولید می باشد، بنابراین لزوم انجام محسبات دقیق برای حذف و یا کمینه کردن تاثیر کف بر فرآیند بر کسی پوشیده نیست.

برای نگهداری سیستم در شرایط بهینه با حداکثر بهره وری، لازم و ضروری است که آب  مورد استفاده در این سیستم ها به خوبی تصفیه شود. ضدکف ها دسته ای از مواد شیمیایی هستند که از طریق جلوگیری از تشکیل کف و یا حذف آن، قادر به حفظ شرایط ایده آل آب برای استفاده در صنایع مختلف می باشند. این دسته از مواد فعال سطحی دارای ویسکوزیته اندک و قادر به گسترش سریع بر روی کف می باشند. این دسته از مواد پس از افزوده شدن به آب، تمایل بسیار زیادی به قرارگیری در فصل مشترک میان دو فاز مایع و گاز (آب و هوا) دارند، لذا با حمل سریع کف به سطح آب، سبب بی ثبات شدن لایه های کف و در نهایت انهدام حباب های کف می شوند.

خرید کتاب زبان اصلی

آموزش سئو
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort buy instagram followers