داستان درگذشت غم انگیز عطار نیشابوری و بیوگرافی

25 آوریل ، روز بزرگداشت عطار نیشابوری ، یکی از عرفا و شاعران بزرگ ایرانی ، نام ادبیات فارسی در اواخر قرن ششم و آغاز قرن هفتم است.

بیوگرافی عطار نیشابوری
فرید الدین ابو حمید محمد بن ابوبکر ابراهیم بن اسحاق عطار کادکانی نیشابوری معروف به عطار نیشابوری ، متولد 540 میلادی در کدکن ، در سال 618 هجری در شادیخ نیشابور درگذشت. وی در سال 540 هجری قمری در کدکن متولد شد ، برابر با 1146 ق.

نام او محمد بود ، نام مستعار وی فریدالدین و نام مستعار وی ابو حامد بود. نام پدر عطار ابراهیم کدکنی (ملقب به ابوبکر) و نام مادرش ربیا بود.

بیشتر بدانید: ناشناخته اسطوره های عطار نیشابوری

زندگی عطار نیشابوری ، اشعار عطار ، درگذشت عطار آرامگاه عطار نیشابوری

او داروسازی و عرفان را از شیخ مجدالدین بغدادی آموخت و به عنوان عطرساز و صبور فعالیت کرد.

وی یک سنی به حساب می آید ، اما در دوران مدرن شیعیان با استناد به برخی از اشعار وی معتقدند که بعداً به تشیع گروید یا دوست اهل بیت شد. مردم توصیه کرده اند که هر دو دوستدار اهل بیت و عاشق خلفای راشدون باشند.

فاجعه ای که غم و اندوه جهانشناسی است اسرار است
من به بیمارستان رفتم و هر دو را شروع کردم. چه می توانم بگویم؟
مصیبت زاد سراوان الهیات گنج خسروان است
دنیای دانش راز بهشت ​​است
با این حال ، مقامات مرغداری در حال صعود از پرنده عشق هستند
چو خسرونامه روش عجیبی برای دیدن او دارد

زندگی عطار نیشابوری ، اشعار عطار ، درگذشت عطار
ساردیس عطار نیشابوری

داستانهای زیادی وجود دارد که در مورد برگرداندن عطار به سمت اموال دنیوی و مسیر زهد و جدایی و تقوی می گوید. مشهورترین این داستانها این است که عطار وقتی دراویش درگذشت ، در محل کار خود مشغول به کار بود. درویش درخواست خود را با عطار در میان گذاشت ، اما عطار به کار خود ادامه داد و درویشان را نادیده گرفت. قلب درویش از این اتفاق منزجر شد و به عطار گفت: شما که اینقدر به زندگی دنیوی وابسته هستید ، چطور می خواهید روزی بمیرید؟ عطار به درویش گفت: چطور خواهی مرد؟ در همین زمان درویش کاسه چوبی خود را زیر سر خود گذاشت و تسلیم خالق شد.

این واقعه تأثیر عمیقی بر او گذاشت و عطار نظر خود را تغییر داد و از مسیر درست خود کنار رفت. آنچه مشخص است این است که عطار پس از این حرکت ، پیرو شیخ روکان الدین آکاف نیشابوری شد و تا پایان عمر (حدود 70 سال) خود را با بسیاری از عرفاء زمان خود متحد کرده و داستانهای صوفیانه و رفتاری را جمع آوری کرده است. و طبق داستان او بیش از 180 اثر مختلف به جا مانده است که حدود 40 اثر آن شعر و نثر دیگر است. عطار در سال 618 یا 619 یا 626 توسط مغولها کشته شد.

زندگی عطار نیشابوری ، اشعار عطار ، درگذشت عطار نیشابوری

داستان درگذشت عطار یکی از غمناک ترین وقایع زمان است که تأثیر دردناکی بر روان خواننده می گذارد. نویسندگان در این باره نوشته اند: پس از تسلط چنگیز خان مغول بر سرزمین های خراسان ، شیخ عطار نیز به اسارت ارتش مغول درآمد. گفته می شود که مغولان می خواستند او را بکشند ، اما کسی گفت: “این پیرمرد را مکید و برای او خون هزار درهم بدهید.” عطار گفت: “امیدوارم که آنها مرا بهتر از این خریداری کنند.” بعد از یک ساعت ، شخص دیگری گفت: “این پیرمرد را مکید ، من یک کیسه نی را برای خون او می دهم.” شیخ گفت: بفروشید که مبلغ بیشتری پرداخت نمی کنم. مغولان از سخنان او عصبانی شدند و او را به قتل رساندند.

نمونه اشعار عطار نیشابوری

جانا ، حدیث حسنات ، در داستان رمزی از راز عشق شما نمی گنجد ، در صد زبان نمی گنجد
اشتیاق به غیرت و بی دقتی ، در هر تخیل ، ایده پچ کردن ، جز در شک
آنها هرگز کسی را از خوابگاه شما نشان ندادند زیرا راهی به کویت نشان نداد
آهی که عاشقان شما از گلو جان بیرون می آورند ، به موقع نمی رسد و در جای خود جای نمی گیرد
جایی که عاشقان شما برای مدتی حضور دارند ، قلب شما به حساب نخواهد آمد ، جان درگیر نخواهد شد
در وجدان قلب ، گنج پنهان یک موسسه از قلب ، اگر بیرون بیاید ، در آسمان جای نمی گیرد
عطار عشق شما را توصیف می کند ، زیرا در عبارت ، زیرا توصیف عشق شما در بیان نمی گنجد

زندگی عطار نیشابوری ، اشعار عطار ، درگذشت عطار
آثاری از عطار نیشابوری

سخنرانی عطار: وب سایت محلول
عطار یکی از شاعران بزرگ صوفی و ​​یکی از مردان مشهور در تاریخ ادبیات ایران است. سخنان او ساده و گیرنده است. او بهترین راه را برای بیان اهداف عرفانی خود برگزیده است ، یعنی آوردن یک کلمه ساده ، بی تأثیر و بی آزار. اگرچه به نظر نمی رسد او از ظاهر و گفتار خود دانش و قدرت سخنان استادانی چون صنعایی را داشته باشد ، اما گفتار ساده ای که باعث سوزش قلب مانند او شده است باعث شده است که او خواننده را مجذوب خود کند و همچنین به او کمک کند تا از تمثیل ها و گفتن داستان و حکایات گوناگون یکی دیگر از جذابیت های آثار اوست و زنبور عسل دارد