تل آویو منتظر زلزله سیاسی

اختلافات درونی در رژیم صهیونیستی به گونه ای رغم خورده که قبل از هشدار رییس این رژیم، برخی از مقامات امنیتی اسراییل نیز با توجه به ادامه اعتراضات هفتگی به ناکارآمدی کابینه نتانیاهو و پرونده فساد وی نسبت به فرار گیر شده آشوب های اجتماعی در سرزمین های اشغالی هشدار داده اند.

“روون ریولین” رئیس رژیم صهیونیستی اواخر هفته گذشته طی یک سخنرانی در مورد تنش فزاینده میان سران سه قوه در اراضی اشغالی گفه بود که هر انتقادی علیه دستگاه قضا یا دولت تحریک نیست. همچنین هر انتقادی علیه کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) نقض مبانی دموکراسی نیست؛ مهم این است که انتقاد سازنده داشته باشیم، زیرا انتقادی که به دنبال ایجاد وحشت است، سران سه قوه را تضعیف کرده و به دموکراسی اسرائیل آسیب می‌رساند.

شبکه آی ۲۴ نیوز به نقل از ریولین گزارش داد که “امروز بیش از هر زمان دیگری، دموکراسی اسرائیل به یک قانون مستحکم نیاز دارد، گرچه مسئولان (قوای اسراییل) به سخنان من گوش ندهند؛ اگر دغدغه مشترک ما آینده اسرائیل باشد، پس گریزی از اتحاد قوا با یکدیگر برای توافق در مورد قانون مستحکم مورد توافقی نیست که برای ایجاد ثبات در دستگاه امنیت تلاش می‌کند”.

وی همچنین تأکید کرده بود که، “بالاتر از همه این موارد، دولت یهودی و دموکراتیک ماست که دیوارهای آن به لرزه درآمده است.

سخنانی که حکایت دقیقی از اوضاع نابسامان سیاسی، اجتماعی و امنیتی در درون حاکمیت رژیم صهیونیستی دارد؛ رژیمی که ۷۲ سال از تاسیس نامشروع آن و غصب سرزمین فلسطین با طرح خیانت بار انگلیس مکار می گذرد.

در ادامه اختلافات موجود در سرزمین های اشغالی، همچنین شب گذشته (شنبه) اعتراض های دهها هزار نفری برای نوزدهمین شنبه متوالی، در سراسر فلسطین اشغالی علیه اقدامات و مفاسد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم برگزار شد، تظاهراتی که  به غیر از جلوی محل اقامت نتانیاهو، چهارراه‌ها و پل‌های سراسر سرزمین‌های اشغالی را مسدود کرد.

تظاهرات کنندگان خواستار کناره‌گیری نتانیاهو به دلیل پرونده فساد وی و همچنین نحوه مدیریت دولت او در مقابله با شیوع کرونا بودند.

تظاهرات معترضان یهودی طی هفته‌های گذشته با تمرکز بر موضوع فساد مالی نتانیاهو در زمینه خرید زیردریایی از یک شرکت آلمانی و دیگر موارد بوده است.

نتانیاهو متهم است که برای خرید زیردریایی‌های بیشتر از شرکت آلمانی «تیسنکراپ» مداخله کرده است. افسران ارشد و چند مقام کابینه نزدیک به نتانیاهو متهم به دریافت رشوه برای پیشبرد این قرارداد با شرکت آلمانی هستند.

در عین حال کابینه رژیم صهیونیستی بار دیگر با بالا گرفتن اختلافات میان احزاب لیکود و آبی‌سفید این رژیم بر سر تصویب لایحه بودجه زنگ خطر فروپاشی و برگزاری یک انتخابات زودهنگام پارلمانی را حس کرده و مقامات دو حزب انتخابات مجدد را گزینه احتمالی مطرح می‌کنند.

کابینه رژیم صهیونیستی که پس از انتخابات پارلمانی تحت عنوان یک کابینه اضطراری جهت مبارزه با ویروس کرونا و با حرف و حدیث‌های مختلفی تشکیل شد بر خلاف بهانه مطرح شده برای شکل گیری‌اش در کنترل و مدیریت همه گیری کرونا در سرزمین‌های اشغالی کاملا شکست خورده عمل کرد تا جایی که خیابان‌های شهرهای مختلف فلسطین اشغالی ماه‌هاست شاهد اعتراضات گسترده علیه ناتوانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و کابینه او در کنترل ویروس کرونا است.

حالا با گذشت تقریبا ۷ ماه از تشکیل کابینه جدید رژیم صهیونیستی با توجه به این مشکلات و بحران‌های به وجود آمده بار دیگر کابینه این رژیم با خطر فروپاشی و متعاقبا انحلال پارلمان روبرو شده و روزنامه جروزالم پست دیشب گزارش داد که اولتیماتوم سران حزب آبی‌سفید برای تصویب لایحه بودجه سال ۲۰۲۱ تا پایان ماه اکتبر (شنبه شب) توسط لیکود رد شده است.

“گابی اشکنازی” وزیر خارجه رژیم صهیونیستی و نفر دوم حزب آبی‌سفید نیز اذعان کرده که کابینه نتانیاهو همیشه در حال جنگ است و خسارت بودن در کابینه، بیشتر از نفع آن است و اگر تا پایان ماه اکتبر (۱۲ آبان) موضوع حل نشود هیچ امیدی برای ادامه نیست.

به اعتقاد کارشناسان، اختلاف داخلی در رژیم صهیونیستی این روزها به یک جنگ داخلی تبدیل شده و تناقضات حاکم در جامعه این رژیم این روزها به بالاترین سطوح آن در کابینه و دیگر قوای این رژیم رسیده و مقامات صهیونیست دیگر چیزی برای پنهان کردن ندارند.

نکته مهمی که در این بین وجود دارد این است که، بحران مالی که شیوع ویروس کرونا برای جامعه منفعت طلب صهیونیست به همراه آورده، تنها موجب اعتراض مهاجران صهیونیست نشده بلکه پای مهم ترین متحدان داخلی آنها یعنی دروزی ها را هم به صحنه اعتراضات کشانده است؛ اعتراضاتی که ظاهرا وعده های اقتصادی رژیم صهیونیستی نتوانست آتش آن را تقلیل ببخشد.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارانوت چندی پیش در گزارشی تحلیلی از بشکه باروتی به نام دروزی ها در داخل رژیم صهیونیستی سخن گفت.

به اعتقاد نویسنده این گزارش، مشکلات اقتصادی (در سرزمین های اشغالی) باعث شده تا مشکلات دیگر جامعه دروزی ها هم به سطح آمده و ائتلاف تاریخی آنها با ساختار حاکم را در معرض انفجار قرار دهد.

براساس این گزارش حتی پیش از شکل گیری بحران کرونا هم بسیاری از جامعه دروزی های اسراییل بیکار بودند و کاهش بودجه های ادارات محلی مناطق زندگی آنها، عرصه بر زندگی دروزهای را تنگ کرده بود.

امروز بحران شکل گرفته پس از شیوع ویروس کرونا هم مشکلات جامعه دروزی های ساکن در سرزمین های اشغالی را صد چندان کرده است؛ این امر از شکل گیری پویش سرپیچی از خدمت سربازی آغاز شد، پدیده ای که چنان گسترش یافت که منجر به انحلال تیپ دروزی ها شد و امروز ابعاد گسترده تری به خود گرفته است.

به گفته “شکیب علی” حقوقدان دروز که این گزارش را تهیه کرده است، ساختار رژیم صهیونیستی امروز بر روی یک بشکه باروت نشسته است که هر آن احتمال انفجار آن وجود دارد، هر جرقه ای می تواند منجر به فروپاشی این ائتلاف شود.

موشه پرل هم در همین روزنامه از شکل گیری اپیدمی درگیری و تظاهرات علیه یکدیگر در رژیم اسرائیل سخن گفت و نوشت، امروز به طور بالفعل شاهد درگیری و کشمکش هایی همچون کارمندان علیه افراد دارای شغل آزاد، حقوق بگیران دولتی علیه افرادی که در بازار بورس و سرمایه فعال هستند و جوانان علیه میانسالان هستیم.

با کمی دقت در اوضاع فعلی سرزمین های اشغالی می توان به تضاد منافع در شکل گیری کشمکش های موجود رسید، کشمکش هایی که پایه و دیوارهای رژیم غاصب صهیونیستی را به لرزه در آورده است و امروز کشمکش در اسرائیل در حال تبدیل شدن به جنگ بین نسل ها شده که می تواند منجر به ویرانی و فروپاشی این رژیم غاصب شود و نه تنها مردم فلسطین بلکه مردم منطقه و جهان را از دست این غده سرطانی خلاص کند.Source link

خرید کتاب زبان اصلی

آموزش سئو