بایدن هم بیاید، مساله اساسی بازگشت به برجام و جبران خسارات ایران است

«محمد مرندی» استاد دانشگاه تهران در مورد نتیجه احتمالی انتخاب آمریکا، گفت: در نظرسنجی‌ها «جو بایدن» جلو است اما در ۲۰۱۶ هم «هیلاری کلینتون» جلوتر بود و روز انتخابات «نیویورک تایمز» گفته بود که احتمال شکست او ۱۵ درصد است اما در نهایت ترامپ پیروز شد. در واقع به دلایل مختلف ممکن است نظرسنجی‌ها صحیح و دقیق نباشند. البته چه در آمریکا و چه در ایران نظرسنجی‌هایی که با روش‌های علمی انجام می‌شوند کمابیش دقیقند ولی چون فاصله بین دو نامزد به خصوص در چند ایالت کلیدی بسیار نزدیک است، ممکن است آرا دستخوش تغییر شود.

به گفته مرندی، بایدن حتما از نظر آرای کلی ترامپ را شکست خواهد داد. ولی چون در ایالت‌های کلیدی نزدیک به هم حرکت می‌کنند و در مجموع آرای ملی مهم نیست و مجموعه امتیازات و آرای الکترال ایالت‌ها مهم است امکان دارد نظرسنجی‌ها دقیق نباشد و ترامپ که طبق نظرسنجی‌ها چند درصد عقب است ممکن در انتخابات جلو بیافتد. بنابراین نمی‌شود با قاطعیت در مورد این انتخابات حرف زد مخصوصا اینکه ادعا می‌شود که برخی از طرفداران ترامپ در نظرسنجی‌ها رای واقعی خود را اعلام نمی‌کنند.

مرندی در مورد رویکرد دولت آینده آمریکا در مورد ایران هم بیان داشت: دولت آمریکا چه دموکرات و چه جمهوری خواه با هم فرقی در اهداف ندارند و هدفی که در مورد ایران دنبال می‌کنند یکی است. شما اسناد امنیت ملی آمریکا را مشاهده کنید و می‌بینید که این امر واضح است. حکومت آمریکا خواستار از بین رفتن جمهوری اسلامی ایران است ولی تاکتیک‌های متفاوتی را هر دو حزب در پیش می‌گیرند. در حال حاضر دموکرات‌ها طرفدار چند جانبه‌گرایی و همکاری با متحدان خود برای فشار به ایران‌اند اما جمهوری‌خواهان و به خصوص ترامپ معتقد به  یکجانبه‌گرایی آمریکا است

وی در مورد سرنوشت سیاست فشار حداکثری علیه ایران هم گفت: هنوز مشخص نیست و باید دید چه اتفاقی می‌افتد. ترامپ که آدم قابل پیش بینی نیست. بنابراین پیش‌بینی رفتار بعد از انتخابات او  خیلی دشوار است. بایدن هم به‌هرحال بعید است بخواهد بدون پیش شرطی به برجام برگردد و خسارت‌های وارده را جبران کند. اگر بنا است که مشکل حل شود برجام باید به صورت کامل اجرا شود و خسارت‌هایی که در این مدت آمریکا به ایران وارد کرده هم جبران شود.

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل در پاسخ به این پرسش که دولت جمهوری اسلامی باید چه رویکردی در پیش بگیرد تا سد تحریم‌ها شکسته شود و تنش‌ها کاهش پیدا کند، هم گفت:  ایران باید به گونه‌ای رفتار کند که نیاز به آمریکا نداشته باشد.گرچه تحریم‌ها به ایران فشار می‌آورد اما ایران باید به دنبال آلترناتیو باشد. یعنی با کشورهای مختلف رابطه خود را گسترش دهد و اروپا را وادار کند که رفتار منطقی‌تری انجام دهد. اما نباید منظر رفتار دولت بعدی آمریکا باشیم چرا که همین مسئله می‌تواند اهرم فشاری علیه ایران شود  و هم اقتصاد ما را شرطی کند. باید برای اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها مشخص کنیم که رفتار آن‌ها باعث می‌شود که که شرکای جدیدی پیدا کنیم.

به گفته این استاد دانشگاه تهران، اصلی‌ترین پیش‌شرط جمهوری اسلامی برای مذاکره با آمریکا در چارچوب برجام اجرای کامل برجام توسط دولت بعدی آمریکا است. خارج از چارچوب برجام هم مذاکره با آمریکا بی‌معنا است. اگر دولت آینده آمریکا به برجام برگشت و آن را به صورت کامل اجرا کرد در آن صورت در چارچوب ۱+۵ امکان مذاکره وجود دارد.Source link

خرید کتاب زبان اصلی

آموزش سئو